Szkoły podstawowe oraz szkoły średnie w Swarzędzu

Wybór odpowiedniej szkoły dla swojej Pociechy to nigdy nie jest prosta sprawa. Stworzyliśmy krótki opis każdej z publicznych szkół w Swarzędzu, aby rodzicom z naszej miejscowości było łatwiej podjąć właściwą decyzję.

Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 w Swarzędzu

Jeżeli zastanawiasz się, do jakiej szkoły podstawowej w Swarzędzu powinieneś zapisać swoje Dziecko to ten artykuł pomoże Ci zdecydować.

Pierwszą szkołą jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu. Jest to szkoła, która może pochwalić się najdłuższą historią pośród wszystkich swarzędzkich szkół. Udokumentowane początki tej szkoły sięgają I połowy XIX wieku. Została otwarta 3 listopada 1834 roku jako katolicka szkoła ludowa. W tej placówce pokolenia swarzędzkich Dzieci uczyło się w języku niemieckim, ponieważ działała pod zaborem pruskim. W roku 1934 szkoła otrzymała imię Stanisława Staszica oraz sztandar. Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu znajduje się na ul. Zamkowej 20. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wnętrze szkoły bez wychodzenia z domu, to warto wejść na ich stronę internetową i wybrać opcję “wirtualny spacer”. 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu znajduje się na ulicy Polnej 21. Na patronkę szkoły w Swarzędzu została wybrana święta Jadwiga Królowa. Kult patronki rozpoczął się zaraz po jej śmierci, była żoną króla Jagiełło. Historia mówi, że była mądrą i wierną żoną, która wspierała króla w jego politycznych zamierzeniach. Niestety Jadwiga zmarła krótko po porodzie swojej córki. W bieżącym roku szkolnym w tej placówce zostało utworzone 19 klas. Znajduje się w niej gabinet pedagoga, świetlica szkolna oraz dobrze wyposażona biblioteka. Biblioteka podzielona jest na klasy I-IV oraz V-VIII. 

Szkoły Podstawowe nr 3, nr 4 oraz nr 5 w Swarzędzu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu umiejscowiona jest na os. Czwartaków 1. W tej swarzędzkiej szkole znajdują się gabinety takich specjalistów, jak: pedagog, logopeda oraz psycholog szkolny. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ Twoje Dziecko zawsze ma szansę porozmawiać o swoich problemach z wykwalifikowanymi specjalistami. Ciekawym odznaczeniem co roku prowadzonym w szkole jest “Przyjaciel Trójki”. Takim tytułem odznaczona zostaje osoba lub firma, która swoją działalnością i aktywnym zaangażowaniem przyczyniła się do rozwoju szkoły. 

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu powstała na os. Kościuszkowców 4. W zeszłym roku obchodziła 30-lecie, przez ten czas placówka zdążyła wykształcić wielu wspaniałych absolwentów. W murach swarzędzkiej szkoły możemy spotkać pedagogów oraz psychologów, którzy jak najlepiej zadbają o dobre samopoczucie Twojej Pociechy. W szkole zostały zrealizowane takie programy jak “Trening umiejętności społecznych” oraz “Zajęcia psychoedukacyjne’’. 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Adama Wodziczki znajdują się na os. Mielżyńskiego 3a. Szkoła działa w Swarzędzu od 1993 r. Zlokalizowana jest na nowych osiedlach mieszkaniowych w południowej części Swarzędza. W 2003 roku patronem szkoły został profesor Adam Wodziczko. Nauka w tej szkole odbywa się w systemie dwuzmianowym, właściwa i sprawna organizacja jest priorytetem dla tej szkoły w Swarzędzu. W placówce znajduje się 35 sal, pełnowymiarowa sala gimnastyczna oraz sala do gimnastyki korekcyjnej. Większość sal jest wyposażona w komputery i sprzęt multimedialny. W wolnym czasie Twoja Pociecha może spędzić czas w obszernej bibliotece lub na świetlicy szkolnej. Przy szkole wybudowano wielofunkcyjne boisko Orlik oraz plac zabaw dla najmłodszych Dzieci ze Swarzędza i okolic. 

Szkoły średnie w Swarzędzu

I Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa z oddziałami dwujęzycznymi fundacji EKOS w Swarzędzu umiejscowione jest na ul. Stanisława Kwaśniewskiego 2. Organizacja EKOS realizuje różnorodne działania na rzecz podnoszenia poziomu oświaty, zwłaszcza w Swarzędzu. Warto podkreślić, że jest to płatna szkoła, a wysokość czesnego ustala Rada Szkoły. Jest to jedyna szkoła w Swarzędzu, która prowadzi dodatkowe warsztaty z: dziennikarstwa, fizyki doświadczalnej, robotyki, teatru czy fotografii. 

II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu znajduję się na ul. Podgórnej 12. Obecnie w szkole zatrudnionych jest 33 pełnoetatowych nauczycieli oraz 8 pracowników obsługi i administracji. W obecnym roku szkolnym II Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu liczy 16 oddziałów, przekraczając liczbę 400 uczniów. Organ odpowiedzialny za tę szkołę to Starostwo Powiatowe w Poznaniu. 

Zespół szkół nr 1 im Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu powstało na os. Mielżyńskiego 5a. Jest to jedyna szkoła w Swarzędzu, w której znajduję się technikum oraz szkoła branżowa I stopnia. W przyszłym roku Zespół szkół nr 1 w Swarzędzu będzie obchodzić 60 – lecie powstania. Placówka oferuje 9 profilowanych klas technikum oraz 10 klas branżowej szkoły I stopnia. W 2019 roku Fundacja Edukacyjna “Perspektywy” sklasyfikowała technikum w Swarzędzu wśród 300 najlepszych techników w całej Polsce oraz przyznała mu tytuł “Srebrnej Szkoły 2019”. 

Prywatna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Swarzędzu

Prywatna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Swarzędzu powstała w 1966 roku dzięki inicjatywie dwóch wielbicieli muzyki – prof. dr hab. Jerzego Litwonia oraz mgr Iriny Koszewskiej. Założyciele chcieli umożliwić najmłodszym rozwijanie swoich muzycznych talentów i poprawnego kształtowania swoich zamiłowań. Zajęcia jakie oferuje Szkoła Muzyczna w Swarzędzu to: nauka gry na fortepianie i skrzypcach. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z kształcenia słuchu, rytmiki oraz śpiewu w chórze. Misją szkoły jest rozbudzenie w Dzieciach potrzeby poznawania barwnego świata muzyki. Nauka ma być przyjemnością, a nauczyciele starają podejść się indywidualnie do potrzeb Twojej Pociechy. W ofercie szkoły prowadzone jest nauczanie w dwóch działach, dział dziecięcy – cykl 6 letni oraz dział młodzieżowy – cykl 4 letni. 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: