Czym się różni przedszkole prywatne od państwowego?
Decyzja o tym, do jakiego rodzaju przedszkola będzie uczęszczać dziecko, najczęściej ma wpływ na jego przyszłe życie. Okres chodzenia do przedszkola przypada na wiek, w którym najbardziej intensywnie kształtuje się osobowość. Środowisko, w jakim przebywa maluch, może bardzo mu pomóc w rozwijaniu się, ale też niestety zaszkodzić. Stąd częsty dylemat rodziców, czy wysłać pociechę do przedszkola prywatnego, czy państwowego. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi.
Co w takim razie sprawia, że przedszkole prywatne różni się od państwowego?
Struktura grupy, metodyka dotycząca adaptacji i organizacji zajęć, oferta… Istnieje wiele kategorii, które są nieco inaczej traktowane przez te dwa rodzaje przedszkoli. Czym się różni przedszkole prywatne od państwowego?
- Liczba dzieci w grupie – w przedszkolach państwowych grupy są zazwyczaj większe i mogą liczyć około 20 dzieci. W placówce prywatnej liczba maluchów, przypadających na jedną grupę, jest niższa. Jest to wielki plus dla rodziców, których dzieci okazują się być tymi bardziej wrażliwymi na hałas i gorzej reagującymi na zbyt wiele bodźców. Jednak również dla pozostałych najczęściej stanowi to korzyść. Organizacja zajęć i zabaw dla dzieci w małej grupie jest po prostu sprawniejsza i efektywniejsza. Pracownicy nie muszą rozkładać swojej uwagi na kilkanaście lub kilkadziesiąt maluchów, co skutkuje lepszym kontaktem i większym zaangażowaniem wobec każdego członka grupy przedszkolnej.
- Sposoby adaptacji – pierwsze dni w przedszkolu to bardzo istotny czas w życiu dziecka. W dużej mierze zależy od niego, jak pociecha będzie w przyszłości reagowała na nowe sytuacje. Przedszkola państwowe traktują temat oswajania się dziecka z nowym miejscem zazwyczaj dość pobieżnie – nie organizuje się dni adaptacyjnych, a rodzice rzadko mają dostęp do tego, co dzieje się w salach przedszkolnych. Jeśli chodzi o przedszkola prywatne, właściwy nadzór nad procesem adaptacji jest bardzo mocno brany pod uwagę. Opiekunowie i pracownicy poświęcają dużo uwagi i energii po to, aby każde dziecko zaznajomiło się w swoim tempie z nowym miejscem i poczuło się bezpiecznie.
- Wiek dziecka – państwowe przedszkola zazwyczaj przyjmują dzieci, które ukończyły trzeci rok życia; 2,5 latek może być przyjęty tylko w wyjątkowym przypadku. Natomiast do przedszkola prywatnego można zapisać dziecko, które ma 2,5 roku. Niektóre placówki przyjmują nawet dwulatków.
- Oferta zajęć – aktywności organizowane przez przedszkole państwowe ograniczają się często do minimum, czyli gimnastyki, rytmiki i języka angielskiego. Prywatne przedszkola mogą poszczycić się bardziej urozmaiconą organizacją czasu dziecka, oferując różnorodne dodatkowe zajęcia.
Czy warto zdecydować się na prywatne przedszkole?
Niektórzy rodzice mają wątpliwości ze względu na czesne, które powinno być płacone co miesiąc, jeśli dziecko uczęszcza do prywatnego przedszkola. Jeżeli jednak zależy nam na odpowiedniej dbałości o rozwój pociechy, to miejsce będzie właściwym wyborem. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą – Przedszkole Swarzędz. Zapisy cieszą się uwagą wielu zainteresowanych, a opinie mówią same za siebie. Bogata oferta zajęć, świetny kontakt z rodzicami, możliwość omówienia każdego problemu i pracy nad nim – to cechy, które czynią Przedszkole Swarzędz wyjątkowym.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: