Segregacja śmieci to istotna kwestia w XXI w. Sporo mówi się o tym, że należy myśleć o przyszłych pokoleniach, by nie doszło do katastrofy ekologicznej. Na chwilę obecną produkujemy zbyt dużo plastiku, a niestety może być jeszcze gorzej. Należy więc od najmłodszych lat krzewić postawy proekologiczne u najmłodszych. A jak wyrobić u dziecka nawyk segregowania śmieci? Naukę warto zacząć od totalnych podstaw, tzn. pokazania maluchowi, jak rozgraniczać poszczególne frakcje odpadów. W pierwszej kolejności powinniśmy nauczyć dziecko odróżniać metal, papier, plastik, szkło i odpady bio. Dopiero potem możemy przystąpić do pokazania różnic pomiędzy szkłem kolorowym, a białym, papierem który nadaje się do przetworzenia, a zanieczyszczonym czy szkłem i ceramiką.

Jak wyrobić u Dziecka nawyk segregowania śmieci?

Segregacja odpadów jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie. W ostatnich latach można zauważyć duży wzrost zainteresowania ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością biznesu, a także wiele czasu poświęca się na pojęcie recyklingu. Nauka rozpoczyna się już na samym początku edukacji w szkole. Jest to zjawisko bardzo dobre, aby już od najmłodszych lat wyrobić u Dziecka nawyk segregowania śmieci. Pozwoli to na stworzenie lepszych warunków do życia na planecie, a także nauczy ekologicznych zachowań nasze Pociechy.

Czym jest nawyk segregacji śmieci u Dzieci?

Nawyk segregowania śmieci u Dzieci to proces oddzielania różnych rodzajów śmieci, aby można je było poddać recyklingowi lub odpowiednio zutylizować. Można to zrobić, sortując śmieci w koszach lub używając różnych pojemników na różne rodzaje odpadów. Bardzo ważne jest to, aby wytłumaczyć Dziecku, czym jest segregacja śmieci, a także, dlaczego jest ona tak ważna dla świata. Pojęcie ekologii można wytłumaczyć w formie zabawy, tak aby Dziecko nie przyjęło tego jako nudną lekcję o środowisku. Od najmłodszych lat powinno się nauczyć Dziecko segregować śmieci, aby wyrobić dobre nawyki.

Kiedy zacząć uczyć dziecka segregowania śmieci?

Kiedy zacząć uczyć dziecka segregowania śmieci? Tak naprawdę im szybciej zaczniemy ten proces, tym lepiej. Segregowanie śmieci dla dziecka powinno być tym, czym mycie zębów, czyli prostym i powtarzalnym nawykiem, który automatycznie wykonuje się bez namysłu każdego dnia. By tak się stało, warto tłumaczyć dziecku, czym jest recykling i wdrażać jego zasady jak najwcześniej. Możemy to robić w formie różnorakich zabaw. Wiele kompetentnych źródeł powtarza, by zwrócić uwagę na ten temat już w momencie, gdy dziecko staje się komunikatywne. Oczywiście warto też uzbroić się w cierpliwość, bo zanim nasza pociecha zacznie np. odróżniać konkretne rodzaje odpadów, minie trochę czasu. Nie warto się poddawać, wpajając mu nowe zachowania. To wszystko nie oznacza rzecz jasna, że rodzice powinni straszyć kilkulatka np. kryzysem klimatycznym, dziurą ozonową czy innymi katastrofami z jakimi nasz świat może zacząć zmagać się za jakiś czas. Rzecz w tym, by dziecko wiedziało, że segregować odpady powinien każdy i, że jest to jedna z ważniejszych czynności, którą możemy wykonywać, by polepszyć warunki życia następnych pokoleń.

Segregowanie śmieci – dajmy przykład

By wytłumaczyć dziecku, jak ważne jest segregowanie śmieci, dajmy przykład! W nauce dziecka, nad wyraz ważną rolę odgrywa postawa dorosłych. Nie możemy zapominać, że dziecko to niezwykle uważny obserwator i naśladuje każdy nasz ruch. Niestety często wyłapuje też wszystkie błędy i zaniedbania, dlatego nie możemy pozwolić sobie na nie w jego obecności. Chcąc zaszczepić w dziecku nawyk segregacji odpadów, musimy więc przyłożyć do tego sporą wagę. Ważną kwestią jest, by dziecko miało możliwość wygodnego, samodzielnego sortowania odpadów. Dlatego powinniśmy wyposażyć dom w przystosowane do jego wzrostu śmietniki. Zwróćmy też uwagę na to, by znajdowały się w miejscu, do którego nasza pociecha będzie miała swobodny dostęp. I na koniec, pamiętajmy – nie chodźmy nigdy na skróty i nie wrzucajmy do worka „zmieszane” wszystkiego, bo akurat nie mamy czasu na segregację. Dziecko widzi te skróty i niestety może je w przyszłości naśladować.

Segregowanie śmieci u Dzieci – dobre nawyki

Pierwszą i zarazem najprostszą zasadą jest nauka segregowania śmieci u Dzieci. Dobre nawyki budowane od najmłodszych lat będą niesamowicie owocne w przyszłości. W domu powinniśmy posiadać kilka kubłów, tak aby dzieci mogły wrzucać odpady do odpowiednich pojemników (podobnie jak robią to w żłobku i przedszkolu). Jeśli Dziecko nie wie, do którego śmietnika powinien powędrować dany odpad, możemy poszukać go wspólnie na kolorowych planszach w Internecie. Jest ich całe mnóstwo, a szukanie daje dużo frajdy. Jest jeszcze kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku wyrobić w sobie nawyk recyklingu. Jedną z nich jest ustawienie w domu pojemnika na surowce wtórne i upewnienie się, że jest on łatwo dostępny dla dziecka. Wyjaśnij dziecku, dlaczego recykling jest ważny i jak może pomóc środowisku. Możesz też zabrać je na wycieczkę do centrum recyklingu, aby zobaczyło, jak wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu. Wreszcie, sam daj przykład i zajmij się recyklingiem!

Jakie są korzyści z segregowania śmieci przez Dzieci?

Segregowanie śmieci przez Dzieci przynosi wiele korzyści. Pomoże im to poznać różne rodzaje materiałów, które można poddać recyklingowi, a także nauczy je, jak ważne jest ograniczanie ilości odpadów. Ponadto pomaga to utrzymać czystość w domu lub w przedszkolu i żłobku, a także pozwoli zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska. Nauka segregacji i odpadów komunalnych sprawia, że dostarczamy o wiele mniej śmieci, które trudno jest usunąć. Tym samym, minimalizujemy zużycie surowców naturalnych, które są potrzebne do przetworzenia śmieci na wysypiskach. Recykling pomaga również zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Wszystkie te czynności podnoszą jakość życia ludzi na planecie. Takie zachowania powinny być nauczane od dziecięcych lat, aby tworzyć zdrowe i dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości.