Sposoby na rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu

Każdemu z nas zdarzają się takie dni, gdy trzeba trochę czasu spędzić w domu. Powodów może być kilka: choroba, zamknięcie placówek oświatowych, wakacje na miejscu. Jak wypełnić dzieciom ten czas? Gdy dzieci się nudzą często marudzą i zaczynają rozrabiać. By tak się nie stało warto wyłączyć telewizor, odłożyć tablety i telefony. A zaraz potem wymyślać kreatywne sposoby spędzania wspólnego czasu. Jakie są nasze pomysły na rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu.

Na początek… zapraszam do kuchni

Zamiast wymyślać wymagające wysiłku oraz drogie rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu, proponujemy kilka aktywności, które można wykonać w kuchni. Dzieciom sprawia radość, gdy czują się potrzebne. Może warto przygotować razem śniadanie albo przekąskę? Wspólne stworzenie kanapek w kształcie ludzików/ zwierzątek może być świetną zabawą. A może sałatka owocowa? Jeśli w kuchni są odpowiednie składniki to zachęcamy do wspólnego pieczenia. Przygotowanie kruchych ciasteczek lub zawijasów z ciasta francuskiego nie wymaga dużo pracy ani czasu. Poza tym to świetne ćwiczenie sensoryczne dla dziecka. 

Sportowe, rozwojowe zabawy w domu

Nawet w małych metrażach mieszkań można wykonać kilka zabaw sportowych. Każdy z nas zna zabawę w chowanego. Można również schować kilka zabawek (np. maskotkę, autko), a następnie pobawić się w ciepło-zimno. W miarę jak dziecko zbliży się do „skarbu” mówimy ciepło/ gorąco, a gdy się oddala „zimno”. Warto również wykorzystać domowe sprzęty by zrobić tor przeszkód albo zbudować bazę. Świetnie nadają się do tego koce, poduszki, krzesła czy fotel. Jeśli w domu są butelki z wodą mineralną mogą one posłużyć do zabawy w kręgle. Rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu mogą być naprawdę kreatywne oraz atrakcyjne dla dziecka.

Plastyczne, rozwojowe zabawy z dzieckiem

Rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu to nie tylko kartka i kredki. W łazience możemy często znaleźć patyczki do uszu. płatki kosmetyczne, watę lub rolkę po papierze toaletowym. Warto jest wykorzystać, by stworzyć piękne obrazki. Przyklejone na kartkę patyczki do uszu stworzą wesoły szkielecik, wystarczy dorysować głowę i uśmiech. Z płatków kosmetycznych można zrobić bałwanka, a z waty owieczkę. Rolki po papierze to skarbnica pomysłów, mogą być praktycznie wszystkich do nam przyjdzie do głowy- korpusem pszczoły czy motyla, królikiem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu – karton

Jeśli w domu znajdzie się duży karton można pokusić się o wspólne wykonanie np. rakiety lub straganu. W przypadku straganu zabawa może rozszerzyć się o przygotowanie owoców i warzyw, które znajdą się na straganie. Można pobawić się w odgrywanie ról sprzedawca-klient albo .. wystawić domowe przedstawienie na wzór wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy.

A propos odgrywania ról. W zależności od tego, czym dziecko się interesuje proponujemy zabawę w piratów lub księżniczki. Przebrania można wykonać z papieru oraz wykorzystać szaliki czy apaszki. Jeśli wybrano piratów fabułą zabawy może być szukanie skarbu- warto narysować wcześniej mapę. A jeśli księżniczki można pobawić się w przygotowanie balu dla domowych maskotek. Wtedy pobudzimy kreatywność i dzięki temu, zabawa z dzieckiem będzie również formą nauki np. liczenia 

Rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu – Czas na muzykę

Wspólne tańce i wygłupy przy muzyce uwalniają dużo endorfin. To po prostu świetna zabawa! Rodzic może proponować zabawy ruchowe w rytm melodii- podnoszenie rąk i kręcenie dłońmi, ruszanie biodrami czy obracanie się. W zależności od wieku dziecko może również przejąć pałeczkę i zaproponować swoją wersję. Muzyka znakomicie uwrażliwia dzieci.

Uwaga poświęcona dziecku podczas wspólnej zabawy jest bardzo ważna przy budowaniu wzajemnych relacji. To cenny prezent jak można podarować dziecku, a dla rodziców to okazji na zapomnienie o codziennych problemach i rozterkach dorosłych. Zachęcamy do kreatywności- pomysłów na rozwojowe  zabawy z dzieckiem w domu jest naprawdę sporo.