Sposoby, aby zachęcić Dzieci do wykonywania obowiązków domowych

Angażowanie Dzieci do pomocy w domu to istotna kwestia w procesie wychowania. Warto zachęcać je do pomagania przy obowiązkach domowych takich jak: sprzątanie, gotowanie czy wyjście na dwór z ulubionym zwierzakiem. Im wcześniej Pociechy nauczą się wypełniać swoje obowiązki w domu, tym łatwiej będzie w późniejszym wieku traktować to jako stały element życia. Najważniejsze jest od wczesnych lat wyrobienie dobrych nawyków. Po czasie staną się naturalne i nie będą rozpatrywane jako nieprzyjemny obowiązek. Warto zacząć od prostych czynności, takich jak sprzątnięcie zabawek po skończonej zabawie czy układanie ich w pokoju. Na początku należy zacząć od pracy, która nie sprawi Dziecko kłopotu. Trzeba uważać na zbytnie obciążenie, ponieważ może wywołać to odwrotny efekt. Każdą czynność powinno się najpierw dziecko pokazać lub zachęcać do wspólnego wypełniania obowiązków. Dobrym sposobem jest również nagradzanie Pociechy za wykonanie zadania.

Jak zmotywować dziecko do pomocy?

Zaczynając wprowadzenie obowiązków Dzieciom, należy najpierw dokładnie wytłumaczyć i pokazać im czego od nich oczekujemy. Dobrym pomysłem jest wspólne wykonywanie obowiązków domowych. Na początku lepiej wymagać prostych czynności, które łatwo wprowadzić do życia codziennego. Następnie stopniowo zwiększać skalę trudności i zaangażowania. Jest to delikatna sprawa, także trzeba uważać na powierzenie zbyt trudnego zadania. Spowoduje to niechęć oraz demotywacje. Bardzo dobrym sposobem jest wprowadzenie systemu nagradzania za dobrze wykonane zadania. Mogą to być zarówno pochwały jak i drobne nagrody. Warto spróbować wprowadzić system, w którym za każde wykonane zadanie dziecko będzie zbierać naklejki. Zebranie danej ilości naklejek będzie skutkowało większą nagrodą np. wyjście do zoo lub kina. Warto również pamiętać, aby nagradzać Dzieci za dobre chęci i starania. Pewnie nie zawsze uda im się perfekcyjnie wszystko zrobić, ale widząc zaangażowanie, należy je wynagrodzić. 

Wspólne sprzątanie razem z Dziećmi

Wspólne sprzątanie z dziećmi to świetnie rozwiązanie zarówno dla Pociechy jak i rodzica. Na Dziecko wpłynie to pozytywnie, ponieważ będzie uczyć się nowych obowiązków. Będzie miało również szansę wykazania się i osiągnięcia satysfakcji ze wspólnie osiągniętego celu. Dla rodzica może to być sposób na spędzenie czasu z dzieckiem oraz otrzymanie pomocy przy obowiązkach domowych. Wymagając od Dzieci sprzątania po sobie, należy pamiętać o przekazywaniu jasnych komunikatów. Zamiast “posprzątaj swój pokój” lepiej dokładnie określić co ma zrobić np. “pozbieraj klocki, włóż lalki do pudełka, odłóż książki na półkę”. Sprzątanie może stać się formą zabawy. Najważniejsze jest odpowiednie przekazanie Dzieciom, czego się od nich oczekuje oraz stworzenie wokół tego historii. Przykładem może być zabawa w Króla porządku. Można spróbować zaaranżować sprzątanie w pokoju jako dbanie o swoje własne królestwo. W tym wypadku będzie to pokój naszego Malucha. Zawsze pamiętajmy o pochwale lub nagrodzeniu Dziecka za wykonane zadanie. 

Proste czynności, które możemy powierzyć Dziecku

Czynności, które Dziecku zlecimy powinny, być dostosowane do jego wieku oraz możliwości. Oto przykładowe zadania, które można powierzyć Dziecku:

  • Ścielenie łóżka każdego ranka przed opuszczeniem domu
  • Odnoszenie talerzy i sztućców po skończonym posiłku
  • Układanie zabawek po skończonej zabawie
  • Pomoc w gotowaniu np. mieszanie ciasta, obieranie jajka czy przygotowanie składników

Najważniejsze jest odpowiednie podejście i sposób przedstawienia Dziecku wymaganych od niego zadań. 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: