Rozwój językowy dzieci – jak obudzić w dziecku chęć do nauki języków obcych?

Na pytanie co jest najlepszą inwestycją w młodego człowieka często słyszy się odpowiedź rozwój poprzez ciągle doszkalanie się czy też nauka języka obcego. A gdyby tak zainwestować jeszcze w małe dziecko umożliwiając mu naukę języka angielskiego czy hiszpańskiego? Owoce z takiego działania na pewno rosłyby o wiele niżej i można byłoby po nie sięgnąć w każdej chwili i to bez żadnego problemu. Jednak rozwój językowy dzieci często wiąże się dla rodzica z nie lada wyzwaniem bo rozbudzenie tej chęci to żmudna praca. Jak więc tego dokonać?

Rozwój językowy dzieci – przykry obowiązek czy sama przyjemność?

Niestety wiele dzieci do jakiejkolwiek formy nauki podchodzi z ogromną niechęcią. Warto wówczas zastanowić się co może być tego przyczyną. Z przeprowadzonych badań nad rozwojem dzieci i metodą uczenia się wynika, że mózg dziecka w celu skutecznej nauki potrzebuje przyjaznego otoczenia. Mowa tutaj o optymalnych warunkach polegających na czystości pomieszczenia z jak najmniejszą liczbą rozpraszaczy oraz o atmosferze szacunku i zaufania. Wtedy istnieje pewność, że proces przyswajania wiedzy nie jest obarczony stresem, powodującym wycofanie oraz powolne zdobywanie wiedzy na dany temat.

Co na początek?

Na samym początku należy sobie uświadomić, że rozwój językowy dziecka właśnie się rozpoczął i teraz rodzic jako trzymający pieczę i kontrolę nad procesem nauki powinien przeznaczyć swój czas aby towarzyszyć dziecku, przynajmniej w początkowej fazie zdobywania wiedzy. To na barkach rodziców leży zainicjowanie lub stworzenie warunków do rozpoczęcia nauki. Warto zastanowić się nad zainteresowaniami dziecka i zacząć od wspólnego spaceru do lasu czy do zoo. Podczas takiej wędrówki należy zwracać uwagę na to, co przykuwa największą uwagę dziecka, najpierw nazywać daną rzecz po polsku a następnie tłumaczyć to na język obcy – wtedy wpieramy rozwój językowy dziecka nawet w wolnych chwilach. Przykładem takiej pierwszej przygody z językiem może być nawet zjedzenie wspólnego posiłku czy zabawa w domu, podczas której można “przemycać” słówka w wybranym języku obcym.

Jaką obrać metodę nauki języka obcego?

Dzieci nie mają zdolności uczenia się dużych partii materiału, nie posiadają też umiejętności skupienia się przez długi czas. Z tego też powodu nie warto planować godzinnych lekcji, tylko umiejętnie przekazywać nowe słownictwo małymi porcjami. Warto wykorzystywać ku temu codzienne czynności, na przykład ubieranie się, mycie, jedzenie, zabawa w ogrodzie czy ze zwierzakiem. Wtedy też można nazywać dane rzeczy bądź czynności już po angielsku czy w innym języku obcym. Bardzo skutecznym sposobem rozbudzenia rozwoju językowego dzieci jest zaplanowanie nauki poszczególnych słów z określonych kategorii, np. zwierzęta, kuchnia, zabawa, odzież czy pojazdy. Nie należy zapominać o tym, że poziom słownictwa powinien być dopasowany do danej grupy wiekowej dziecka. Ważne są też pomoce dydaktyczne w formie bajek, piosenek, gier planszowych czy po prostu słownika, z którego trzeba nauczyć korzystać bo to przyda się w wieku późniejszym.

Nie zapominaj o pochwałach!

Każdy człowiek lubi być chwalony za poprawnie wykonane zadanie. Nie należy zapominać o chwaleniu małych dzieci. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ pochwałami i uwagą rodzica można w łatwy sposób zmotywować do dalszych postępów w nauce. Jeżeli dziecko popełni jakiś błąd, to korekta powinna odbywać się w sposób delikatny i przede wszystkim aby nie miała znamion onieśmielenia czy kpiny, bo to doprowadzi do odebrania pewności siebie i obniżenia poczucia własnej wartości. W posługiwaniu się językiem obcym pewność siebie to przecież podstawa. Na koniec warto dodać, że aby dziecko ciągle podnosiło sobie poprzeczkę językową najlepiej nakłonić je do mówienia. W ten sposób oswajamy je z językiem obcym i budujemy pewien nawyk, który w przyszłości zaowocuje. Później będzie już tylko lepiej, ważne jest, żeby zawsze wspierać rozwój językowy dzieci.