Każdy rodzic wie, jak trudnym zadaniem może być jedzenie pełnowartościowych posiłków przez nasze Pociechy. Niesamowicie trudnym zadaniem może być okres, gdy Dziecko nie jest chętne próbować nowych rzeczy i ogranicza się do jadania tych samych produktów żywieniowych przez dłuższy czas. Neofobia żywieniowa u Dzieci może być dużym problemem, dlatego warto wiedzieć, jak z nią walczyć od samego początku.

Czym jest neofobia żywieniowa u Dzieci?

Neofobia żywieniowa u Dzieci to zaburzenie, które charakteryzuje się niechęcią do spożywania nowych i nieznanych posiłków przez nasze Pociechy. Odnosi się ona zarówno do produktów, ale także ich barwy, konsystencji czy struktury. Można ją zauważyć podczas najmłodszych lat rozwoju Dziecka, a najczęściej między trzecim a piątym rokiem życia. W tym czasie Dziecko odmawia wszelkich nowości żywieniowych. Neofobii żywieniowej nie można mylić z tym, że Dziecko nie będzie jeść w ogóle. Maluchy pochłaniają spore ilości jedzenia, lecz są to produkty im znane i w formie nieprzetworzonej. Bardzo często odnosi się to do owoców i warzyw pod inną postacią, ale także potraw z mięsem.

Przyczyny neofobii żywieniowej u Dziecka – dlaczego Dziecko nie chce jeść nowych produktów?

Nie w pełni została wyjaśniona kwestia przyczyn neofobii żywieniowej u Dziecka. Dlaczego Dziecko nie jeść nowych produktów żywieniowych? Prawdopodobnie, problem ma podłoże genetyczne i jest przekazywany rodzinnie. Zdecydowanie częściej występuje on, jednak u chłopców, niż dziewczynek. Postawa awersji co do spożywania nowych posiłków może mieć czynniki środowiskowe, czyli dieta rówieśników i rodziców, zmuszanie Dziecka do posiłków, ale także atmosfera panująca podczas wspólnych posiłków i spożywanie posiłków w biegu. Dzieci próbują naśladować swoich rodziców, przez co może się pojawiać się strach przed spożywaniem nowych posiłków, gdy rodzice są nerwowi podczas posiłków. Poza tym, zbyt późne odstawienie Dziecka od karmienia piersią może pogłębić ten problem, ponieważ wpłynie on negatywnie na kształtowanie żywieniowych preferencji u Dziecka.

Skutki zaburzenia odżywiania – jak walczyć z neofobią żywieniową u Dziecka?

Układ pokarmowy u Dziecka rozwija się przez długi czas. Niedobór pewnych substancji może znacząco wpłynąć na rozwój wielu funkcji w życiu Dziecka i prowadzi do poważnych skutków zaburzenia odżywiania. Jak walczyć z neofobią żywieniową u Dziecka? Dobrym pomysłem będzie regularna ekspozycja na nowości u Dziecka. Tym częściej możliwe będzie zapoznanie Dziecka z danym produktem, tym o wiele łatwiej będzie namówić Dziecko do spróbowania danego produktu w nowej formie. Kolejnym pomysłem może być zostawianie zdrowych przekąsek w zasięgu wzroku. Pomocne może być również wprowadzanie nieznanych produktów do ulubionych dań Dziecka. Bardzo często dobrym rozwiązaniem może być również jedzenie tych samych posiłków zarówno przez rodziców, jak i Dzieci. Pociechy starają się naśladować swoich rodziców i w ten sposób można spróbować wpleść nowy pokarm do diety Dziecka.