Muzyka jest potężnym narzędziem, które może być wykorzystywane do uczenia dzieci o ich kulturze, języku i historii. Może być także wykorzystywana do uczenia ich o emocjach i uczuciach. Muzyka to świetny sposób, by dzieci uczyły się o otaczającym je świecie. Słuchanie muzyki przynosi naprawdę dużo pozytywnych skutków, ale jaką muzykę dla dziecka wybrać? Ważne, aby była ona wysokiej jakości, a jej przekaz nie był szkodliwy dla rozwoju dziecka.

Dlaczego muzyka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka?

Wykazano, że muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Wykazano, że zwiększa ona inteligencję, kreatywność i stabilność emocjonalną. Tak samo jak dorośli, dzieci są podatne na działanie bodźców zewnętrznych, a takimi są właśnie dźwięki muzyki. Dlaczego muzyka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Podczas dorastania, u dziecka rozwijają się zmysły, między innymi zmysł słuchu. Dzieci powinny poznawać wiele tonów oraz dźwięków. Poza tym, muzyka potrafi relaksować i uspokajać dzieci. Muzykę możemy dobierać również tak, aby pobudzać do działania, czy opowiadać o historii, sztuce czy kulturze. Słuchanie piosenek może też być nauką np.: języka obcego.

Najlepsze rodzaje muzyki dla dziecka

Najlepsze rodzaje muzyki dla dziecka to te, które są kojące i uspokajające. Muzyka może być świetnym sposobem na uspokojenie dziecka, dlatego warto rozważyć odtwarzanie muzyki klasycznej lub kołysanek. Istnieje kilka rodzajów muzyki, które są najlepsze dla dziecka:

  • muzyka klasyczna – jest to rodzaj muzyki, która według badań ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Piosenki są spokojne, uspokajające oraz zwiększają inteligencję. Każde dziecko powinno słuchać relaksujących utworów Chopina oraz Bacha.
  • muzyka lat 80. i 90 – świetne utwory polskich artystów są grane do dnia dzisiejszego w przedszkolach i żłobkach. Piosenki są bardzo wpadające w ucho, a dzieci mogą zacząć śpiewać wspólnie niemal od razu.
  • piosenki z filmów – kolejną dobrą formą muzyki, która będzie dobra dla dzieci to piosenki z filmów. Są one bardzo proste, przypominają miłe wspomnienia, a także są śpiewane przez ulubione postaci dzieci.
  • piosenki edukacyjne – do tego rodzaju muzyki możemy przypisać bardzo proste piosenki, dzięki którym dzieci poznają pory roku, słowa, litery czy nawet najprostsze słowa w języku angielskim.
  • piosenki aktywizujące – w piosenkach tego typu bardzo ważne jest nauczanie dzieci jak szybko przesuwać się w lewo czy do tyłu, a także pozwala na aktywność fizyczną od najmłodszych lat.

Jaka muzyka dla dziecka będzie nieodpowiednia?

Muzyka dla dziecka powinna być dostosowana do jego wieku. Na przykład maluchy i przedszkolaki będą lubiły rymowanki i piosenki z prostym tekstem. Dzieciom w szkole podstawowej spodoba się muzyka z bardziej złożonymi tekstami i melodiami. Już od najmłodszych lat powinniśmy ograniczać treści, które trafiają do dzieci. Teksty piosenek powinny być skonstruowane w odpowiedni sposób, aby dziecko nie uczyło się złego szyku zdań czy złej wymowy słów. Co więcej, piosenki nie powinny zawierać negatywnego przekazu, przekleństw i wyzwisk. Taka muzyka będzie nieodpowiednia dla dziecka. Co więcej, muzyka ogłupiająca oraz bez większego sensu, może narobić więcej szkód niż pożytku.