Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka jak najlepiej. Zapewnienie mu bezpieczeństwa, opieki i zdrowej kuchni to obecnie podstawowe minimum. Troskliwi rodzice pragną wspierać rozwój dziecka, tak by poszerzało horyzonty oraz poznało swoje talenty. W dłuższej perspektywie marzą, by ich dziecko miało więcej możliwości niż oni sami w ich wieku oraz by nauczyć je radzić sobie w dorosłym świecie.

Kolorowy zawrót głowy – czyli jak zachęcić przedszkolaka do zajęć dodatkowych

Pierwsza próba znalezienia ciekawych zajęć dla trzylatka czy czterolatka może sprawić niejaką trudność. Zajęcia dodatkowe dla dzieci odbywają się nie tylko w przedszkolach, ale również w domach kultury, szkołach językowych czy ośrodkach sportowych. 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci  można podzielić na kilka grup. Są to:

  • zajęcia artystyczne np. sensoplastyka, zajęcie kreatywne pobudzające wyobraźnie
  • zajęcia muzyczno- taneczne np. umuzykalniające, balet, tańce towarzyskie
  • zajęcia sportowe np. judo, karate, piłka nożna, pływanie
  • zajęcia językowe

Oferty prześcigają się w swojej atrakcyjności, reklamy kuszą chwytliwymi sloganami o wychowaniu geniusza. W wielu artykułach o rozwoju dzieci pojawiają się zapewniania o tym, że należy posyłać dzieci na zajęcia rozwijające od naprawdę młodego wieku. W przeciwnym wypadku dziecko bezpowrotnie straci szansę na prawdziwe rozwinięcie talentu w danej dziedzinie. Presja rośnie.

Jak, zatem wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Warto zwrócić uwagę na kilka spraw w kwestii zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku przedszkolnym:

  • zainteresowania naszych pociech
  • zachęcanie do próbowania nowych aktywności
  • uważne przyglądanie się dziecku- co mu sprawia radość?
  • zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy poza nim? Logistyka rodzica.
  • ilość zajęć dodatkowych

Zainteresowania naszych pociech a zajęcia dodatkowe w wieku przedszkolnym

Przede wszystkim warto zastanowić się czy dziecko wykazuje pewne szczególne zainteresowania danych tematem. Niektóre niemowlaki wyjątkowo chętnie reagują na muzykę i taniec. Może warto zapisać je na zajęcia taneczne? Inne dzieci uwielbiają malować i rysować. Zajęcia kreatywne wówczas wydają się doskonałym rozwiązaniem.

Zachęcanie do próbowania nowych rzeczy

Warto zachęcić dziecko do poznawania nowych rzeczy, zapisując je na zajęcia, w których nigdy wcześniej nie uczestniczyło. Może zajęcia z pływania czy judo okażą się strzałem w dziesiątkę?

Uważne przyglądanie się dziecku

Gdy wybierzemy już rodzaj zajęć dodatkowych dla dziecka warto poobserwować swoją pociechę oraz zapytać ją co sądzi o danych zajęciach. Rozmowa z osobą prowadzącą zajęcia również będzie przydatna, by określić czy dana aktywność sprawia dziecku realną radość.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy poza nim?

Podczas dokonywania wyboru rodzaju zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku przedszkolnym warto przyjrzeć się aspektowi praktycznemu- czy lepiej zapisać dziecko na zajęcia po południu lub w weekend czy w trakcie pobytu w przedszkolu. Pierwsze rozwiązanie nasuwa konieczność przewiezienia dziecka do kolejnego miejsca, trzeba wziąć pod uwagę ewentualny ruch uliczny, czas spędzony nie tyle na zajęciach ile w samym aucie. Zajęcia dodatkowe w przedszkolu wydają się wygodną opcją. Przedszkola obecnie mają szeroką gamę zajęć, z których można wybrać ciekawą opcję dla swojej pociechy. Osoby prowadzące takowe zajęcia to specjaliści w swoich dziedzinach. 

Ilość zajęć dodatkowych w przedszkolu

Warto pamiętać, że zbyt duża ilość zajęć dodatkowych w przedszkolu czy poza nim może spowodować przeciążenie dziecka. Dziecko zamiast czerpać radość z aktywności, ma ich za dużo i zaczyna odczuwać zmęczenie.

Rozwój to nie wyścig

Należy pamiętać, aby ilość aktywności nie odbywały się kosztem utrzymywania bliskich relacji z rodzicami. Ważne jest również aktywne wspieranie dziecka w jego zainteresowaniach bez oceniania czy porównywania do innych maluchów. Dziecko nie musi narysować estetycznego  rysunku, ulepić z gliny doskonałego wazonika czy w całości zapamiętać układ taneczny. Wspierajmy jego pewność siebie i wybierajmy dla dzieci odpowiednie zajęcia dodatkowe