Jak wspierać i uczyć dzieci samodzielności?

Psychika małego dziecka jest wyjątkowo podatna na kształtowanie. To niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka, bo ma wielki wpływ na przyszłe życie. Niezwykle ważnym aspektem jest, by dziecko otaczały kompetentne osoby, które wiedzą, jak uczyć je samodzielności. Wszystko po to, by nauczyło się być zaradnym i samowystarczalnym w dorosłym życiu. Nie należy ignorować potrzeb dziecka w okresie dzieciństwa, bo one są ważne w kontekście do jego przyszłości.

Najczęstsze błędy popełniane przez dorosłych w kontaktach z dziećmi

Pierwszym i oczywistym, co się nasuwa jest ignorowanie jego potrzeb. Większość dorosłych lekceważy to, czego dziecko chce. Według nich to tylko dziecko, które zaraz zapomni o wszystkim, co mu się obiecało. Absolutnie nie wolno tego robić i wiedzą o tym doskonale opiekunowie zatrudnieni w – przedszkole w Swarzędzu. Mamy świadomość, że dziecko jest pamiętliwe i mimo jego pozornej łatwowierności, bardzo łatwo jest stracić jego zaufanie. To się później przekłada na naukę czegokolwiek, także samodzielności. Dlaczego? Musimy zbudować podstawy do tego, aby dziecko nas słuchało.

System kar i nagród – tak jak w dorosłym życiu. Jak wspierać i uczyć dzieci samodzielności.

Zdecydowana większość dorosłych niestety stosuje tylko to pierwsze, czyli kary. Jest to duży błąd, bo chwalenie dziecka to motywowanie go do innych rzeczy. Jeśli będziemy chwalić dziecko nawet za to, co planujemy, żeby stało się jego obowiązkiem, będzie to robiło dużo chętniej. Na przykład sprzątanie zabawek po sobie. Jeśli to zrobi, nie szczędźmy mu pochwał. Podziękujmy za to, że tak ładnie się do tego przyłożyło. Jeśli tego nie zrobi, możemy wytłumaczyć dlaczego powinno. Ważne jest jednak, aby występowało i to, i to. Dlaczego? Doceniane dziecko nabiera pewności siebie, potrafi okazywać wdzięczność i chętniej podejmuje różne wyzwania. Nabywa przy tym z wiekiem samodzielności do tego stopnia, że w dorosłym życiu staje się absolutnie samowystarczalne.

Nadopiekuńczy rodzic – czyli jak zrobić krzywdę dziecku

Jak wspierać i uczyć dzieci samodzielności? Konsekwencja jest niezwykle ważnym czynnikiem, jeśli zależy nam na osiągnięciu pożądanego efektu i pracownicy naszej placówki przedszkole prywatne w Swarzędzu mamy tego świadomość. Jeżeli chcemy, by nasze dziecko było samodzielne, pewne siebie, osiągające sukcesy, musimy pamiętać, aby nie psuć tego, co dziecko wypracowuje sobie w przedszkolu pod okiem specjalistów. Nie możemy burzyć pewnego schematu, według którego działa w przedszkolu, robią zupełnie odwrotnie w domu. Przykład? Jeśli dziecko nauczone jest, by odnieść talerzyk po skończonym jedzeniu w wyznaczone miejsce, nie możemy w domu robić tego za niego. Nadopiekuńczy rodzice często myślą, że to źle nakładać na pociechę jakieś obowiązki, które będą wzrastać wraz z ich wiekiem i robią to za nie. Sprzątanie za nich w pokoju, wynoszenie za nich śmieci czy wyręczanie w innych rzeczach tylko je skrzywdzi. Kiedyś rodziców zabraknie, a dziecko zostanie samo, kompletnie nieprzygotowane do życia. Obowiązki, sposób rozmowy, karanie i nagradzanie to tylko niektóre elementy, które wspomogą usamodzielnić dziecko.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: