Ustalanie granic dla Dzieci jest trudnym zadaniem. Ważne jest, aby nauczyć je, jak się zachowywać i co jest dopuszczalne. Granice powinny być wyznaczone w sposób zrozumiały dla Dziecka, ale również w taki, aby było ono w stanie się do nich zastosować. Dużo osób przez pojęcie wyznaczania granic rozumie zasady, które pozwalają im na zachowanie dobrego samopoczucia. Niektórzy stosują je jako formę ochrony przed wszelkimi niespodziankami, inni uważają, że to sposób na uniknięcie konfliktów. W rzeczywistości jednak jest to stosowanie tych samych zasad wychowawczych przez wszystkich członków rodziny, dzięki czemu nasza pociecha ma jasny obraz na to, jakie w danym domu obowiązują prawa i obowiązki.

Po co stawiamy Dziecku granice?

Granice Dziecka są stawiane po to, by chronić je przed krzywdą. Maluchy nie są zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji i muszą być kierowane przez dorosłych. W zależności od tego, jakie wartości wyznaje rodzic i czym się kieruje w życiu, takie granice postawi. Malec przez obserwacje i wybory uczy się wartości, a za sprawą doświadczania granic może przyswoić porządek świata. Przez to również uczy się hierarchii celów i zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Stawianie granic ma spory wpływ na rozwój młodego człowieka, który sam może, określić, z czym nie jest w stanie sobie poradzić oraz komunikat, jakie jego działania spotykają się z pozytywną oceną społeczeństwa, a które niekoniecznie. Maluch potrzebuje też czasu, żeby określić jakie wartości prezentują jego rodzice. W tym przypadku bardzo ważna jest informacja zwrotna od opiekunów, którzy często muszą, powtarzać czego maluch ma przestrzegać, a jakie zachowania nie są przez nich akceptowane.

Jak rodzic powinien stawiać granice?

Rodzic powinien ustalić granice, będąc stanowczym i konsekwentnym. Nie powinni poddawać się żądaniom Dziecka tylko dlatego, że płacze lub marudzi. W realnym świecie bywa jednak tak, że jedno z rodziców jest bardziej konsekwentne i stosuje inne reguły wychowawcze niż druga strona. W takim przypadku należy jasno nakreślić, jakie zasady obowiązują, kiedy Dziecko przebywa pod naszą opieką i się do nich stosować. Ta zasada działa również w przypadku złamania przez Dziecko wyznaczonych reguł, jeśli złamiemy daną zasadę, musimy być gotowi na konsekwencje. Więc jeśli ustaliliśmy, że Dziecko musi zjeść cały obiad, żeby obejrzeć bajki, to trzymamy się tego. Nauczy to Dzieci, że świat rządzi się pewnymi zasadami, do których trzeba się stosować. Często bywa tak, że rodzic myli pojęcie stawiania granic ze stawianiem na swoim, skutkuje to robieniem sobie na złość, szantaż, manipulacja, przekrzykiwanie się, aby za wszelką cenę postawić na swoim. W taki sposób nie jesteśmy w stanie zbudować pozytywnej relacji z Dzieckiem. Musimy skupić się na zaspokajaniu swoich potrzeb bez konieczności lekceważenia potrzeb własnego Dziecka. W taki sposób możemy określić tę samą godność zarówno Dziecka, jak i rodzica z jasnym określeniem praw i obowiązków, jakie każdemu przysługują.

Co zrobić, kiedy to Dziecko zaczyna stawiać granice?

Dzieci często wyczuwają słabości rodziców szczególnie tych o dużym poziomie lęku i z niską samooceną, ciężko jest wtedy stawiać takim osobą granice. Rodzice często reagują gwałtownie na swoje pociechy, wpadają w panikę i w konsekwencji przestają istnieć jakiekolwiek granice. Jak więc zapobiec wytyczaniu granic przez Dzieci? Młodzi ludzie często uczeni są stawiania granic, aby uchronić się przed zranieniem. Jednakże, gdy Dzieci nie mają możliwości wyrażania swoich uczuć i emocji, mogą mieć poczucie, że nie mają kontroli nad swoim życiem. Może to prowadzić do poczucia bezradności, które z kolei może prowadzić do depresji lub lęku. Nasze pociechy potrzebują kogoś, kto określi granicę między chwilową zachcianką a rzeczywistą potrzebą, jaką posiada. Ważne jest zapewnienie Dziecku bezpieczeństwa oraz możliwości wspólnego poznawania świata, które jest bardzo istotne w okresie dojrzewania. Nastolatki jednak najczęściej sami chcą ustalać granice, ze względu towarzyszący im młodzieńczy bunt, aczkolwiek jeśli wyznaczymy im dobrze granice we wczesnym okresie, będą mieli świadomość, że w każdej kryzysowej sytuacji ma gdzie wrócić i do kogo przyjść po radę.