Jak rozwijać zainteresowania Dziecka w wieku przedszkolnym?

My, jako rodzice, chcemy dla naszych Pociech jak najlepiej. Zapisujemy je na zajęcia dodatkowe, wybieramy odpowiedni żłobek oraz dbamy o to, aby jadły wartościowe posiłki. Każda z tych rzeczy musi być właściwie dopasowana do wieku maluch. To, co nie zaszkodzi ośmiolatkowi, może niestety negatywnie wpłynąć na dwulatka. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej dzieciom w wieku przedszkolnym i zastanowimy się, w jaki sposób rozwijać zainteresowania dziecka w wieku przedszkolnym.

Dziecko w domu – jak pomóc mu odnaleźć pasję? Zainteresowania Dziecka w wieku przedszkolnym

Zdrowy Maluch w wieku przedszkolnym jest ciekawy świata. Pyta, szuka, zadaje pytania. Naszą rolą, jako rodziców, jest ułatwianie mu tego procesu. Jeśli dziecko z zapałem zastanawia się, dlaczego samochody poruszają się tak szybko lub dorośli chodzą do pracy, nie zbywajmy go lakoniczną odpowiedzią. Warto poświęcić chociaż godzinę dziennie na rozmowę z maluchem, dzięki której dowie się on więcej o świecie. Być może właśnie dzięki takim konwersacjom pociecha odkryje swoją pasję. Czy to jedyny sposób na rozwijanie zainteresowań Dziecka w wieku przedszkolnym? Zdecydowanie nie, chociaż rozmowy pomiędzy rodzicem a przedszkolakiem powinny być filarem. Ponadto dobrym pomysłem jest:

  • obdarowywanie pociechy książkami zamiast kolejnymi zabawkami – jeden znany naukowiec właśnie w ten sposób rozpoczynał swoją karierę;
  • pokazywanie maluchowi gier i zabaw manualnych – być może pokocha modelarstwo lub szycie, a jeśli nie to takie umiejętności z pewnością pomogą mu w dorosłym życiu;
  • ruch na świeżym powietrzu – nic tak nie rozwinie sfery fizycznej dziecka jak gra w piłkę z tatą lub skoki na trampolinie.

Dziecko wśród rówieśników – jeden z filarów właściwego rozwoju

Rozwijanie zainteresowań dziecka w wieku przedszkolnym nie powinno kończyć się na domowych aktywnościach. Aby maluch właściwie się rozwijał, powinien mieć kontakt z rówieśnikami. Wiele zajęć dodatkowych można znaleźć w większych miastach jak Poznań lub Swarzędz. Przedszkole, świetlica lub prywatne osoby organizują lekcje, z których dziecko może wynieść naprawdę wiele. Na jakie warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • zajęcia ruchowe, np. gimnastyka, balet, piłka nożna, lekcje na trampolinie – pomogą one zachować zdrowie dziecka i rozwinąć sprawność fizyczną;
  • zajęcia intelektualne, np. nauka języków obcych, czytanie, pisanie – pomogą maluchowi szybciej opanować umiejętności niezbędne w dorosłym życiu;
  • zajęcia artystyczne, np. nauka śpiewania, aktorstwo, rysunek – rozwiną w dziecku umiejętności, które w przyszłości mogą stać się jego pasją, a nawet źródłem zarobku.

Wybierając jakiekolwiek zajęcia dla swojego Dziecka, zadbajmy o to, aby wysłać je rzeczywiście tylko na takie, które pokocha. Na nic zda się nawet najlepszy nauczyciel, jeśli wyślemy niecierpliwą pociechę na zajęcia rysunku. Osoba wrażliwa z artystyczną duszą też niekoniecznie odnajdzie się na lekcjach piłki nożnej. Skąd wiedzieć, gdzie zapisać Malucha? Po pierwsze rozmowa. Dzieci w wieku przedszkolnym wbrew pozorom są już w stanie określić, co lubią, a czego szczerze nienawidzą. Dobrym pomysłem jest także zabranie pociechy na kilka lekcji testowych, wtedy określimy zainteresowania dziecka w wieku przedszkolnym.

Dziecko w przedszkolu, czyli rozwój pod kontrolą specjalistów

Trzecim miejscem, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania w wieku przedszkolnym, jest właśnie przedszkole. Swarzędz, czyli miejsce, gdzie znajduje się przedszkole Słoniki jest położone w cichej i spokojnej okolicy. Wykwalifikowani opiekunowie pokazują maluchom szereg różnorodnych zajęć. To sprawia, że dziecko może wybrać to, co go najbardziej interesuje, mając jednocześnie duże spektrum dostępnych aktywności. Jednocześnie plan zajęć w przedszkolach jest ułożony w taki sposób, aby rozwijać trzy obszary w mózgu naszych pociech. Zarówno sferę związaną z nauką, jak i sportem oraz sztuką. Maluch może więc rozpoznać, która z nich najbardziej go interesuje, a następnie rozwijać ją na zajęciach pozalekcyjnych. Naszą rolą, jako rodziców, jest dokładnie słuchanie pociech. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią bardzo dobrze sygnalizować swoje zainteresowania. Wystarczy być otwartym.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: