Jak przygotować Dziecko do przyjścia do przedszkola?

Dla każdego Maluszka początek uczęszczania do przedszkola wiąże się z wieloma zmianami. Dziecko znajduje się w nowym otoczeniu, z nowymi kolegami i koleżankami, bez Mamy i Taty. Jak pomóc i ułatwić naszym Milusińskim adaptację w przedszkolu?

Przed rozpoczęciem przedszkola warto rozwijać u Dziecka:

  • samodzielność- w ubieraniu, jedzeniu, piciu, myciu rączek, a także korzystaniu z toalety. Dzięki temu poczuje się w przedszkolu pewniej.
  • porozumiewanie się z rówieśnikami i nauczycielkami, by mogło poprosić, zapytać, gdy czegoś potrzebuje, wyjaśnić, o co mu chodzi.
  • kontakty z rówieśnikami np. poprzez odwiedzanie placów zabaw, zapraszanie koleżanki lub kolegów do wspólnej zabawy.

Dobrym pomysłem jest, również przyzwyczajanie Dziecka do krótkich rozstań z Rodzicami. Warto namówić ciocię, babcię czy przyjaciółkę do parogodzinnej opieki. Maluszek będzie wiedział, że Rodziców czasem z nim nie ma, ale zawsze wracają, tak jak obiecali.

Kolejną sprawą jest budowanie przyjaznego obrazu przedszkola, jako miejsca pełnego atrakcji, ciepła, zabawy i nauki. Pójście do przedszkola można potraktować jako awans społeczny, mówić Dziecku, że jest już na tyle duże, że świetnie sobie poradzi jako przedszkolak. Oczywiście nie należy pomijać trudnych aspektów- że w przedszkolu nie będzie Rodziców, że są tam inne zwyczaje niż w domu. Warto jednak podkreślać pozytywne rzeczy z tym związane.

Aby Maluszek zaprzyjaźnił się z nowym miejscem warto przemyśleć ofertę adaptacji w okresie wakacyjnym. Adaptację oferują obecnie wszystkie placówki przedszkolne. Dziecko będzie miało szansę zaznajomić się ze swoją nauczycielką, poznać nowe zabawy i swoich kolegów z grupy.

Tuż przed rozpoczęciem we wrześniu można zabrać ze sobą Dziecko na zakupy wyprawki do przedszkola- zakupione rzeczy będą się pozytywnie kojarzyć z czasem spędzonym razem z Mamą i Tata, Maluszek będzie wiedział, że już niedługo wykorzysta te przedmioty na zajęciach w przedszkolu.

Pierwsze dni w przedszkolu:

  • podczas rozstania warto okazać pogodę ducha i spokój, te emocje udzielą się Dziecku
  • dobrym pomysłem jest odbieranie Dziecka nieco wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi