Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?
Dla każdego Dziecka początek uczęszczania do przedszkola wiążę się z wieloma zmianami. Dziecko znajduje się w nowym otoczeniu, z nowymi kolegami i koleżankami, bez Mamy i Taty. Jak pomóc i ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
Najlepiej zacząć tuż przed rozpoczęciem adaptacji w przedszkolu.
Krótkie rozstania z rodzicami
Dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie Dziecka do krótkich rozstań z rodzicami. Warto namówić ciocię, babcię czy przyjaciółkę do parogodzinnej opieki. Maluszek będzie wiedział, że rodziców czasem z nim nie ma, ale zawsze wracają, tak jak obiecali.
Przedszkole jest super!
Kolejną sprawą jest budowanie przyjaznego obrazu przedszkola, jako miejsca pełnego atrakcji, ciepła, zabawy i nauki. Pójście do przedszkola można potraktować jako awans społeczny- mówić Dziecku, że jest tak duże, że świetnie poradzi sobie jako przedszkolak. Oczywiście nie należy pomijać trudnych aspektów- że w przedszkolu nie będzie rodziców, że są tam inne zwyczaje niż w domu. Warto jednak podkreślić pozytywne rzeczy z tym związane- dzieci, zabawki, nowe przygody.
We dwoje raźniej
Dobrze jest, gdy do tego samego przedszkola chodzi już jakiś kolega/koleżanka dziecka lub warto zapisać dziecko do przedszkola jednocześnie z dzieckiem znajomych. Dzieci będą się znały, a więc razem w nowej sytuacji będą mogły się wspierać.
Wyprawka- wspólne zakupy
Tuż przed rozpoczęciem uczęszczania można zabrać Dziecko na zakupy wyprawki do przedszkola- zakupione rzeczy będą się pozytywnie kojarzyć z czasem spędzonym z Mamą i Tatą.
Pierwsze dni w przedszkolu
Emocje na wodzy
Dzieci bardzo mocno odczuwają emocje, dlatego ważne jest, aby nie pokazywać im swojego niepokoju związanego z pozostawieniem ich w przedszkolu. Warto postarać się, by zachować spokój i pogodę ducha, nawet, jeśli Mama lub Tata trochę się obawiają nowej sytuacji.
Na początku – małe kroczki
Dobrym pomysłem jest stopniowe wydłużanie czasu pozostawania Dziecka w przedszkolu. Można zacząć od godziny, dwóch w ciągu dnia, i z kolejnymi dniami zostawiać je na dłużej.
Jasno określić godzinę odbioru
By ułatwić Dziecku rozstanie można obiecać mu, że przyjedzie się po niego, np. po obiadku albo po drzemce. Lepiej unikać słów: za parę godzin, już niedługo – Dziecko nie ma poczucia czasu, a zamiast tego wskazać jakiś moment z rytmu jego dnia.
Ważne: Nie wolno stosować obietnic bez pokrycia. Jeśli rodzic nie pojawi się po obiadku Dziecko może być bardzo nerwowe i smutne.
Unikanie pośpiechu
Nie warto wpadać do placówki na ostatnią chwilę. Wyprawa do przedszkola powinna być przyjemna, a nie być wyścigiem z czasem. Negatywne emocje mogą odbić się na dziecku.
Unikanie obietnic i nagród
Zdecydowanie odradzamy obiecywanie swojemu Dziecku nagród za pójście do przedszkola. Nie powinno się go w ten sposób przekupywać.
Czułe, ale zdecydowane rozstanie
Nie warto przeciągać nadmiernie rozstania w szatni- można pomóc dziecku się rozebrać, pocałować je i przytulić, a następnie odprowadzić pod opiekę nauczyciela. Jeśli dziecko podczas rozstania rozpłacze się należy je uspokoić, a potem (mimo, że dla rodzica to emocjonalnie bardzo trudne) odprowadzić do sali. Nie można zabrać Go z powrotem do domu – wówczas będzie przekonane, że swoim zachowaniem może wszystko wymusić.
Odbiór Dziecka
Podczas odbierania Dziecka warto zachować pogodę ducha i uśmiech. Z entuzjazmem wysłuchać co działo się w przedszkolu, pochwalić za np. ładną pracę plastyczną.