Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dla każdego Dziecka początek uczęszczania do przedszkola wiążę się z wieloma zmianami. Dziecko znajduje się w nowym otoczeniu, z nowymi kolegami i koleżankami, bez Mamy i Taty. Jak pomóc i ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Najlepiej zacząć tuż przed rozpoczęciem adaptacji w przedszkolu.

 • Krótkie rozstania z rodzicami

Dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie Dziecka do krótkich rozstań z rodzicami. Warto namówić ciocię, babcię czy przyjaciółkę do parogodzinnej opieki. Maluszek będzie wiedział, że rodziców czasem z nim nie ma, ale zawsze wracają, tak jak obiecali.

 • Przedszkole jest super!

Kolejną sprawą jest budowanie przyjaznego obrazu przedszkola, jako miejsca pełnego atrakcji, ciepła, zabawy i nauki. Pójście do przedszkola można potraktować jako awans społeczny- mówić Dziecku, że jest tak duże, że świetnie poradzi sobie jako przedszkolak. Oczywiście nie należy pomijać trudnych aspektów- że w przedszkolu nie będzie rodziców, że są tam inne zwyczaje niż w domu. Warto jednak podkreślić pozytywne rzeczy z tym związane- dzieci, zabawki, nowe przygody.

 • We dwoje raźniej

Dobrze jest, gdy do tego samego przedszkola chodzi już jakiś kolega/koleżanka dziecka lub warto zapisać dziecko do przedszkola jednocześnie z dzieckiem znajomych. Dzieci będą się znały, a więc razem w nowej sytuacji będą mogły się wspierać.

 • Wyprawka- wspólne zakupy

Tuż przed rozpoczęciem uczęszczania można zabrać Dziecko na zakupy wyprawki do przedszkola- zakupione rzeczy będą się pozytywnie kojarzyć z czasem spędzonym z Mamą i Tatą.

Pierwsze dni w przedszkolu

 • Emocje na wodzy

Dzieci bardzo mocno odczuwają emocje, dlatego ważne jest, aby nie pokazywać im swojego niepokoju związanego z pozostawieniem ich w przedszkolu. Warto postarać się, by zachować spokój i pogodę ducha, nawet, jeśli Mama lub Tata trochę się obawiają nowej sytuacji.

 • Na początku – małe kroczki

Dobrym pomysłem jest stopniowe wydłużanie czasu pozostawania Dziecka w przedszkolu. Można zacząć od godziny, dwóch w ciągu dnia, i z kolejnymi dniami zostawiać je na dłużej.

 • Jasno określić godzinę odbioru

By ułatwić Dziecku rozstanie można obiecać mu, że przyjedzie się po niego, np. po obiadku albo po drzemce. Lepiej unikać słów: za parę godzin, już niedługo – Dziecko nie ma poczucia czasu, a zamiast tego wskazać jakiś moment z rytmu jego dnia.

Ważne: Nie wolno stosować obietnic bez pokrycia. Jeśli rodzic nie pojawi się po obiadku Dziecko może być bardzo nerwowe i smutne.

 • Unikanie pośpiechu

Nie warto wpadać do placówki na ostatnią chwilę. Wyprawa do przedszkola powinna być przyjemna, a nie być wyścigiem z czasem. Negatywne emocje mogą odbić się na dziecku.

 • Unikanie obietnic i nagród

Zdecydowanie odradzamy obiecywanie swojemu Dziecku nagród za pójście do przedszkola. Nie powinno się go w ten sposób przekupywać.

 • Czułe, ale zdecydowane rozstanie

Nie warto przeciągać nadmiernie rozstania w szatni- można pomóc dziecku się rozebrać, pocałować je i przytulić, a następnie odprowadzić pod opiekę nauczyciela. Jeśli dziecko podczas rozstania rozpłacze się należy je uspokoić, a potem (mimo, że dla rodzica to emocjonalnie bardzo trudne) odprowadzić do sali. Nie można zabrać Go z powrotem do domu – wówczas będzie przekonane, że swoim zachowaniem może wszystko wymusić.

 • Odbiór Dziecka

Podczas odbierania Dziecka warto zachować pogodę ducha i uśmiech. Z entuzjazmem wysłuchać co działo się w przedszkolu, pochwalić za np. ładną pracę plastyczną.