Ważne jest, aby nauczyć dziecko, jak radzić sobie z gniewem w zdrowy sposób. Można to zrobić, ucząc je głębokiego oddychania, liczenia do dziesięciu lub znalezienia czegoś innego, co lubi robić. Ważne jest także, aby nie karać dziecka za złość. Aktualnie, co raz więcej rodziców z dziećmi zgłasza się do psychologów, aby pomogli ich dzieciom radzić sobie ze złością. Jest to proces naturalny dla każdego dziecka, a także, pełni bardzo ważną rolę w życiu dziecka.
Do kogo skierowany jest ten tekst?
Artykuł ten jest skierowany dla rodziców starszych dzieci – 5 czy 6 latków. U młodszych Dzieci złość bywa jedynym znanym źródłem eskalacji emocji. Takie Maluchy nie radzą sobie z nią i nie wiedzą czym ona jest. Zaproponowanie 2 latkowi wybiegania się czy innego sportu raczej nie zadziała. W przypadku młodszych Pociech istotą w zapobieganiu złości będzie zachowanie spokoju, tłumaczenie, pogadanki pedagogiczne, oglądanie książeczek np. Kicia Kocia radzi sobie ze złością itp.
Czym jest złość u dziecka?
Czym jest złość u dziecka? Jest ona naturalną emocją, która może być wyrażana na wiele sposobów. U dorosłych ludzi jest ona najczęściej postawieniem granicy innym osobom, ale także wyzwoleniem siły oraz energii do różnych działań (nie zawsze prawidłowych). Można ją wyrazić poprzez napady złości, bicie, kopanie i krzyk. Złość może być również wyrażana słowami, takimi jak krzyk, wyzwiska czy kłamstwa. Dzieci mogą również wyrażać złość poprzez wycofywanie się od innych lub odmawianie wykonywania poleceń. Wybuch złości jest częstym zjawiskiem, gdy dziecko ma potrzebę obrony własnej przestrzeni.
Co zrobić, gdy dziecko wpada w złość?
Rodzice nie powinni być źli, gdy ich dziecko zacznie miewać wybuchy złości, ale co wtedy zrobić? Gdy dziecko wpada w złość, ważne jest, aby zachować spokój i nie wdawać się w kłótnię. Należy spróbować zrozumieć, co czuje i dlaczego się złości. Jeśli nie można znaleźć rozwiązania, najlepiej odwrócić jego uwagę czymś innym. Należy pamiętać, że Dzieci nie są tak doświadczone życiowo jak ich rodzice czy opiekunowie. Jeśli zaczniemy krzyczeć na dziecko, będzie ono odpowiadać tym samym. Podczas takich trudnych sytuacji, należy przeanalizować cały wątek przyczynowo skutkowy, który doprowadził do złości dziecko.
O czym pamiętać, gdy dziecko nie radzi sobie ze złością?
Kiedy dziecko nie radzi sobie z gniewem, należy pamiętać, że nie panuje ono nad swoimi emocjami. Ważne jest również to jak rodzic radzi sobie z takimi sytuacjami. Frustracja dziecka nie może przechodzić na rodziców. Jeśli dziecko wpada w furię, gdy nie może np. bawić sie swoimi zabawkami do późnych godzin, rodzic powinien pamiętać o tym, aby trwać przy swoim zdaniu. W konstruktywny, ale krótki sposób powinien wytłumaczyć, dlaczego nie może tego zrobić. Rodzic powinien również zachować swoją złość w środku i nie pokazywać dziecku, że też jest zdenerwowany.
Sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze złością dziecka
Złość jest naturalną emocją, która może być wyrażana na wiele sposobów. Ważne jest, aby rodzice rozumieli złość dziecka i jej przejawy. Złość może być wyrażana poprzez słowa, czyny, a nawet przemoc fizyczną. Rodzice powinni spróbować dowiedzieć się, co wywołuje złość u dziecka, a następnie opracować strategie, które pomogą mu sobie z nią poradzić. Jedną z nich jest odizolowanie dziecka, wysłanie go do miejsca, w którym będzie mogło się wyciszyć i przemyśleć swoje zachowanie. Innym sposobem może być głębokie oddychanie i liczenie do dziesięciu. Jeszcze innym sprawdzonym sposobem na radzenie sobie ze złością dziecka jest aktywność fizyczna. Można zabrać dziecko na jazdę rowerem albo bieganie. Nie należy dawać dziecku poduszki do uderzenia, gdyż nie jest to właściwe rozwiązanie. Sport jest tu doskonałym sposobem na pozytywne wykorzystanie negatywnych emocji.