Jak oduczyć dziecko noszenia pieluszki? Czym jest odpieluchowanie?

Kiedy jesteśmy rodzicami maluszka, każda jego nowa umiejętność napawa nas dumą. Cieszymy się, gdy dziecko poznaje świat, zaczyna nawiązywać relacje z rówieśnikami i z każdym dniem robi się bardziej samodzielne. W rozwoju naszej pociechy obserwujemy również takie momenty, które śmiało możemy określić krokiem milowym. Jednym z nich jest odpieluchowanie. Jak sobie z nim poradzić? Żłobek Swarzędz Słoniki i jego wykwalifikowana kadra radzą rodzicom jak wesprzeć maluszki w tym trudnym okresie.

Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie?

Najistotniejszą kwestią w decyzji o rozpoczęciu odpieluchowania jest dostosowanie jej do gotowości naszego dziecka. Każdy malec dojrzewa do tego momentu w zupełnie innym czasie. Niektóre z dzieci z przyjemnością korzystają z nocnika już w okolicach pierwszych urodzin, natomiast wiele jest również takich, które nie mogą się przekonać do noszenia majteczek mając około trzech lat. Musimy sobie uświadomić, że to właśnie naturalny rytm naszego dziecka powinien zdecydować o oduczaniu od pieluszki i warto się do tego zabrać dopiero gdy nasz maluch daje nam sygnały, że jest na to gotowy. Wśród takich sygnałów możemy zaobserwować:

  • sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych przez dziecko – słowami lub mimiką,
  • odczuwanie dyskomfortu w mokrej pieluszce,
  • zaciekawienie czym jest “siku i kupa”,
  • zainteresowanie przedmiotami związanymi z toaletą,
  • naśladowanie rodzeństwa lub rodziców kiedy idą skorzystać z toalety.

Jeśli zauważymy u naszej pociechy oznaki gotowości, wtedy warto jeszcze przemyśleć kwestie organizacyjne. Nawet jeśli dziecko szybko i skutecznie oduczy się noszenia pieluchy, to musimy pamiętać, że jeszcze przez jakiś czas będzie zdarzało mu się “zapomnieć”. Dlatego też, najlepiej jest przeprowadzać odpieluchowanie w ciepłe miesiące roku. Jeśli maluszek będzie natychmiast potrzebował zrobić siku na spacerze, to bez problemu będzie mógł załatwić swoje potrzeby na dworze. Jeśli natomiast zdarzy się mu mała “wpadka” to również nie będzie problemu aby malca szybko przebrać.

Jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika?

Prywatny Żłobek Swarzędz Słoniki to miejsce, w którym przede wszystkim służymy wsparciem naszym maluszkom i ich rodzicom. Dlatego też, w porozumieniu z rodzicami zachęcamy nasze dzieci do korzystania z nocników, planujemy ciekawe zajęcia podczas korzystania z toalety (jak czytanie bajek lub słuchanie muzyki) tak, aby ta czynność kojarzyła się dzieciom jak najlepiej. Reagujemy również na wszystkie sygnały ze strony naszych podopiecznych i wspieramy w drodze do samodzielności podczas toalety. Najważniejszą pracę wykonują jednak rodzice. Zachęcamy do tego, aby przede wszystkim dużo z dzieckiem rozmawiać i tłumaczyć, dlaczego ważne jest odpieluchowanie. Dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje! Bardzo istotnym elementem jest również zakup nocnika. Wybierzmy się do sklepu razem z dzieckiem – niech wybierze taki, na którym z przyjemnością usiądzie. Nie zapominajmy także o majteczkach – takie z superbohaterem lub królewną będą dla maluszka bardzo atrakcyjną częścią garderoby. I najważniejsze – okażmy zrozumienie i cierpliwość. Dzięki temu nasze dziecko będzie czuło nasze wsparcie i przejdzie proces odpieluchowania bez niepotrzebnego stresu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: