Nauka rysowania dla dzieci – jak nauczyć dziecko rysować?

Dzieci uwielbiają rysować. Choć ich pierwsze próby namalowania domu czy rodziny przypominają raczej szaloną abstrakcję niż rzeczywistość, nie można odmówić im zapału. Z niektórymi maluchami ta pasja zostaje na dłużej. Potrafią godzinami siedzieć z kartką papieru, ołówkami, kredkami i farbkami. Co my, jako rodzice, możemy z tym zrobić? Przede wszystkim pomóc dzieciakowi w rozwoju tej pasji. Można próbować samodzielnie nauczyć dziecko rysować lub też skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Kiedy rodzice potrafią rysować…

Jeśli któryś z rodziców posiadł umiejętność rysowania, sprawa jest prosta. Albo przynajmniej taka wydaje się być. Wystarczy przekazać dziecku wiedzę. Maluchy uważają swoich rodziców za autorytety, w związku z tym zazwyczaj bardzo chętnie się od nich uczą. Zazwyczaj problem tkwi jednak w dorosłych. Ci bowiem nie mają wystarczającej cierpliwości, która jest niezbędna, aby krok po kroku tłumaczyć maluchowi zawiłości związane z rysunkiem. Często oczekujemy natychmiastowych efektów. Jeśli nie mamy w domu drugiego Matejki, to najprawdopodobniej nie przyjdą one aż tak szybko. Warto dać sobie czas lub… po prostu zrezygnować z udzielania lekcji własnemu dziecko. Na pewno istnieją inne formy spędzania wolnego czasu razem, które bardziej przypadną wszystkim do gustu. Natomiast maluch rysunku nauczy się, odwiedzając specjalną placówkę lub podejmując próbę rysowania z osobą, która wie jak nauczyć dziecko rysować. 

Kiedy rodzice nie potrafią rysować – jak nauczyć dziecko rysować?

Jeśli my, jako rodzice, rysujemy równie dobrze jak nasze dziecko, wówczas jak najbardziej możemy razem z nim oddawać się tej przyjemności i nauczyć dziecko rysować. Naukę natomiast lepiej zostawić profesjonalistom. Zazwyczaj możemy wybrać jeden z dwóch typów zajęć:

  • lekcje indywidualne – sprawdzą się wśród maluchów, które lubią pracować w ciszy i chcą mieć nauczyciela tylko dla siebie;
  • dedykowane lekcje grupowe – organizowane zazwyczaj przez szkółki rysunku i malarstwa; placówki specjalizują się w danej dziedzinie, dzięki czemu dziecko szybko uzyska efekty;
  • lekcje w przedszkolach – zazwyczaj nie są one mocno ukierunkowane na rozwój umiejętności rysowania, jednak maluch może się wiele nauczyć od opiekunów oraz rówieśników.

To, gdzie poślemy nasze maluchy, w dużej mierze zależy od nich samych. Introwertycy znacznie lepiej będą sobie radzić na zajęciach indywidualnych niż grupowych. Ekstrawertycy natomiast potrzebują kontaktu z rówieśnikami, aby osiągać szybkie efekty.

Zalety zajęć indywidualnych z rysownikiem lub malarzem

Główną zaletą lekcji indywidualnych jest to, że jako rodzice płacimy za godzinę, która z pewnością zostanie przeznaczona dla naszego dziecka. Nauczyciel nie będzie rozpraszał swojej uwagi na inne maluchy, dzięki czemu pociecha maksymalnie skorzysta z zajęć. Nauka rysunku jeden na jeden sprawdzi się wśród dzieci, które lubią, kiedy skupiona jest na nich cała uwaga. Warto także podkreślić, że tego typu zajęcia zazwyczaj dają szybsze efekty niż zajęcia grupowe.

Zalety zajęć grupowych poza domem

Jeśli nasze dziecko niekomfortowo czuje się na zajęciach indywidualnych, rozwiązaniem są lekcje grupowe. Po pierwsze, panuje na nich luźna atmosfera charakterystyczna dla maluchów w wieku przedszkolnym. Po drugie, nasza pociecha będzie porównywać efekty swoich prac z rówieśnikami. Część dzieci motywuje to do cięższej pracy i szybszego osiągania efektów. Warto jednak podkreślić, że niektóre maluchy mogą czuć się przytłoczone kolegami i koleżankami, które lepiej opanują podstawy rysunku. Ważne jest to, aby odbyć rozmawiać o tym ze swoim dzieckiem.

Zalety lekcji w przedszkolach

Przedszkole w Swarzędzu zatrudnia opiekunów, którzy przeprowadzają z dziećmi lekcje rysunku. Choć nie są to profesjonalne zajęcia, pomagają dziecku rozwijać swoje zainteresowania. Przede wszystkim jest to dla maluchów świetna zabawa! Taka nauka rysowania w przedszkolu może być uzupełnieniem lekcji indywidualnych lub grupowych ze specjalistami.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: