Jak nauczyć Dziecko czytać? Sprawdzone sposoby na naukę czytania!

Każdy rodzic z uwagą przygląda się postępom swojego dziecka w czytaniu. Nawet jeżeli uznajemy, że jest to długi proces, który tak naprawdę ma największe szanse powodzenia dopiero w szkole, obserwujemy starania dziecka w przedszkolu i intuicyjnie pracujemy z nim w domu, wykorzystując każdą okazję, by przybliżyć dzieciom tajniki czytania. 

Jak nauczyć Dziecko czytać? 

Nabór do przedszkola Swarzędz to dobra okazja, by przeanalizować stosowane również w przedszkolach metody uczenia Dzieci czytania. Jedną z nich jest metoda sylabowa, znana i stosowana od lat 50.XX w. Metoda sylabowa eliminuje z czytania głoskowanie, które Dziecku przedszkolnemu sprawia sporo trudności. Odrębne głoskowanie powoduje, że część Dzieci gubi sens przeczytanej treści. Dzięki metodzie sylabowej dziecko uczy się szybciej i rozumie znaczenie czytanego tekstu. To sposób porównywany do śpiewania, czyli jednej z ulubionych czynności Dziecka, zresztą pracując z Dzieckiem w domu można „śpiewać” razem z nim. W ofercie zabawek edukacyjnych łatwo znaleźć puzzle czy klocki opisane sylabami. Nauka poprzez zabawę to sposób na wdrożenie tej metody w domu, ale też w instytucji, jaką jest prywatne przedszkole Swarzędz. 

Naukę czytania zaczynamy od samogłosek

Aby przejść do właściwej nauki czytania, Dziecko musi w pierwszej kolejności poznać samogłoski, najpierw prymarne, potem sekundarne i w końcu nosówki. To praca, którą również najlepiej wykonać za pomocą klocków czy plansz do gier. Gdy Dziecko opanuje samogłoski, przechodzimy do następnego etapu, atrakcyjnego i łatwego dla Dziecka, – sylab dźwiękonaśladowczych. Dzieci uwielbiają naśladować mowę zwierząt czy różnego rodzaju pojazdów, zresztą rodzice zwykle uczą je ich od niemowlęctwa. Dlatego zapis sylaby ze znanym sobie doskonale dźwiękiem i znajomość samogłosek przyspiesza cały proces. Dziecko otrzymuje w sylabie elementy sobie już znane (samogłoski), zna również efekt, do jakiego prowadzi dźwięk. Pozostało mu już tylko przyswojenie sobie znaku graficznego brakujących spółgłosek i ich dźwięku. 

Nauczmy Dziecko pisać swoje imię

Swarzędz przedszkole to placówka, w której Dziecko uczy się również czytania. Metoda sylabowa oparta na zabawkach edukacyjnych zdecydowanie ułatwi proces pisania imienia Dziecka. Po raz pierwszy spotka się on z tak wyraźnym połączeniem praktycznego aspektu umiejętności czytania i w przyszłości pisania. 

Na spacerze, w domu, w przedszkolu pracując z Dzieckiem, można nieustannie ćwiczyć z nim poszczególne sylaby. Do każdej spółgłoski Dzieci przyporządkowują samogłoski, tworząc samodzielnie sylaby, które następnie włączają w wyrazy, prawdziwe lub zmyślone. Zabawę można wielokrotnie przetwarzać poprzez piosenki czy wierszyki.

Kolejnym etapem nauki czytania jest tworzenie wyrazów. Najpierw od najprostszych: mama, tata, baba, kawa…potem, w miarę rozwijania umiejętności – trudniejszych. Nauka czytania z obu stron wymaga cierpliwości i przede wszystkim kreatywności. Pamiętajmy tylko, żeby nie utracić aspektu zabawy w ćwiczeniach, Dziecko tym chętniej będzie się uczyło im dłużej nauka pozostanie zabawą.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: