Wypadki drogowe z udziałem Niepełnoletnich są zbyt częstym zjawiskiem. Dlatego ważne jest, aby nauczyć Dziecko bezpiecznego zachowania na drodze już od najmłodszych lat. Wpajanie odpowiednich nawyków i zasad jest kluczowe dla ochrony Ich zdrowia i życia. Zanim zdecydujesz się posłać Malucha samego do szkoły lub sklepu, upewnij się, że wie On, jak się zachować poza domem.

Jak w nauczyć Dziecko bezpiecznego zachowania na drodze?

Aby nauczyć swoje Dziecko bezpiecznego poruszania po drodze, ważne jest, aby chodząc z Nim pokazywać i wpajać zasady drogowe. Dzieci powinny być świadome roli pieszych i znać podstawowe pojęcia, takie jak jezdnia, pobocze, pasy dla pieszych czy chodnik. Należy wytłumaczyć Dziecku, że na pasach musi się rozejrzeć w obie strony zanim będzie mogło wejść. Pamiętaj, że Maluchy czerpią przykład właśnie z rodziców – jeśli Ty nie przestrzegasz zasad bezpieczeństwa, przechodzisz na czerwonym świetle, lub w miejscach nieoznaczonych, to Twoje Dziecko również będzie tak postępować! Ważne jest również, aby uczyć Je szczególnej ostrożności na drodze oraz wzbudzać w Nich świadomość istnienia różnych zagrożeń. Warto również uczyć Dzieci, jak reagować na różne sytuacje, które mogą mieć miejsce na drodze i jak się zachować względem nich, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Jeśli Twój Maluch chce jeździć na rowerze lub hulajnodze, powinien zawsze nosić kask ochronny, być widoczny dla każdego uczestnika ruchu oraz zawsze korzystać z przejść dla pieszych.

Bezpieczna droga do szkoły – jak odpowiednio przygotować Dziecko?

Celem odpowiedniego przygotowania Dziecka do samodzielnych wędrówek do szkoły lub sklepu, należy przede wszystkim nauczyć Je elementarnych zasad ruchu drogowego. Najważniejszymi zasadami są te, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz poruszać się po jezdni. Ważne jest, aby pamiętać, że dopóki Dziecko ma poniżej 7 lat, to możne poruszać się tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie Pociechy w odblaskowy element odzieży lub plecaka, co sprawi, że będzie bardziej widoczne na drodze. Ważne jest również, aby nauczyć Dziecko, aby nie wsiadało do pojazdu innej osoby bez zgody rodziców. Zanim poślesz Malucha samego do szkoły, przejdź z nim co najmniej kilka razy całą drogę i wytłumacz mu, gdzie mogą wystąpić niebezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróć na przejścia dla pieszych – musisz wiedzieć, że do pewnego roku życia człowiek nie umie odpowiednio ocenić odległości. Bezpieczeństwo Dzieci to sprawa, którą powinniśmy brać bardzo poważnie, aby móc zapewnić Im bezpieczną podróż do szkoły. 

Pilnuj bezpieczeństwa swojego Malucha na chodniku i poboczu

Aby zapewnić bezpieczeństwo naszego Malucha, szczególną ostrożność należy zachować na drogach, na których nie ma chodnika. Szczególnie ważne jest wyposażenie ubioru Dziecka w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność, zwłaszcza w ciemnych porach dnia. Kamizelka odblaskowa oraz jaskrawe ubrania są świetnymi sposobami, aby zwrócić uwagę innych użytkowników drogi. Dziecko powinno wiedzieć, kiedy na drodze należy iść gęsiego. Jeśli nie jest to konieczne to nie należy pozwalać Dziecku chodzenia ruchliwą drogą. Pamiętajmy zawsze, że życie jest najważniejsze.