Asertywność to bardzo trudna umiejętność, która powinna być kształtowana u Dzieci od samego początku. Dzieci asertywne zdecydowanie lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Warto zachęcać dziecko do podejmowania odważnych decyzji, które w przyszłości zaprocentują pewnością siebie, umiejętnością radzenia sobie z krytyką, a także wyrażania swojego zdania. Nie jest to zadanie łatwe, ale jak nauczyć Dzieci asertywności? Ważne jest to, aby asertywność była dojrzała, mądra, a przede wszystkim pozbawiona arogancji i agresji.

Czym jest asertywność u Dziecka?

Asertywność u Dziecka to cecha polegająca na byciu pewnym siebie bez agresji. Umiejętność ta pozwala wyrażać własne przekonania, myśli, a także podejmować decyzje właściwe dla woli Dziecka. Bycie asertywnym to podejmowanie decyzji bez obawy na ocenę innych ludzi. Dzieci asertywne są w stanie bronić siebie i swoich przekonań w sposób pełny szacunku. Potrafią też słuchać innych i w razie potrzeby iść na kompromis. Potrafią również zdecydowanie powiedzieć „nie”. Asertywność jest bardzo często mylona z agresja i arogancją.

Dlaczego warto uczyć Dzieci asertywności?

Asertywność jest ważną umiejętnością, której Dzieci powinny się nauczyć. Dlaczego warto uczyć Dzieci asertywności? Pomaga im ona wyrażać siebie w zdrowy sposób, wyznaczać granice i bronić się w razie potrzeby. Jeśli dzieci są asertywne, mają większe szanse na konstruktywne rozwiązywanie konfliktów i zdrowsze relacje. Uległe Dzieci to nie problem dla rodziców, jednak z czasem będą one dorastać, a nauczone wzorce będą przenosić na nastoletnie i dorosłe lata. Brak asertywności wpłynie na bycie uległym w codziennym życiu i w relacjach z przyjaciółmi, sąsiadami, partnerami, a także pracownikami i szefami. Podporządkowanie się innym może zaburzyć pojęcie własnej wartości, a także osoba taka nie będzie potrafiła odmawiać i będzie zgadzać się na wszystkie prośby. Może to być bardzo niebezpieczne, dlatego Dzieci powinno się nauczyć asertywności mądrej, tak aby w dorosłym życiu potrafiło poprawnie ocenić daną sytuację i podjąć stanowczą decyzję.

W jaki sposób nauczyć Dzieci asertywności?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ różne dzieci będą reagować na różne podejścia. Jednak niektóre wskazówki dotyczące uczenia dzieci asertywności mogą obejmować samodzielne modelowanie zachowań asertywnych, odgrywanie z nimi różnych scenariuszy oraz zachęcanie ich do ćwiczenia mówienia „nie” z szacunkiem. Ważne jest też, by pomóc im zrozumieć, kiedy należy być asertywnym, a kiedy lepiej pójść na kompromis lub wycofać się. Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć Dzieci asertywności:

  • pozwalaj Dziecku na posiadanie własnego zdania,
  • pozwalaj na zadawanie wielu pytań,
  • zadbaj o pewność Dziecka,
  • daj dobry przykład i wskazuj sytuację, w których asertywność była dobrym rozwiązaniem,
  • naucz Dziecko mówić „nie”,
  • akceptuj dziecięce emocje,
  • zachęć Dziecko do wyznaczania granic,
  • pokaż Dziecku, jak radzić sobie z porażkami,

Nauka asertywności to bardzo długi proces, do którego potrzebny jest asertywny rodzic. Dziecko zacznie być asertywne, gdy zobaczy tę samą cechę u swojego taty lub mamy.