Jak wielu z nas wie, o wiele lepszym pomysłem jest dobre słowo, niż drogie zabawki. Chwalenie dziecka powinno podnosić poczucie własnej wartości, a także doceniać wkład włożony w jakąś czynność. Konstruktywne pochwały są o wiele lepsze, niż ogólnikowo rzucane hasła mające podnieść ocenę dziecka. Pomoże to dziecku zrozumieć, co zrobiło, że było godne pochwały i zachęci je do dalszego działania. Jak mądrze chwalić dziecko?
Czy warto chwalić dziecko?
Chwalenie dzieci odnosi się również do dziedziny, jaką jest psychologia sukcesu. Od co najmniej kilkudziesięciu lat mówi się, że wspaniałe pochwały dla chłopców i dziewczynek mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Wspieranie dziecka jest niezwykle ważnym czynnikiem, aby dziecko czuło, że jest kochane przez swoich rodziców. Nie możemy również zapominać o tym, że prawidłowa krytyka zachowań dziecka jest również bardzo ważną umiejętnością, która pozwala rozróżniać dobre i złe zachowania. Poczucie wartości i samoocena dziecka to bardzo ważne wartości. Czy warto chwalić dziecko? Oczywiście, że tak, lecz należy to czynić w bardzo mądry sposób. Sztuka chwalenia nie polega na mówieniu prostych słów.
Teoria chwalenia dziecka
Jeśli chodzi o wychowanie szczęśliwych i dobrze przystosowanych dzieci, pochwała jest kluczowym składnikiem. Chociaż każdy rodzic chce zachęcić swoje dziecko, zbyt wiele pochwał może w rzeczywistości przynieść więcej szkody niż pożytku. W teorii chwalenia dziecka ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę. Nadmiar pochwał może wywołać poczucie uprawnienia i doprowadzić do problemów z zachowaniem, natomiast zbyt mało pochwał może doprowadzić do niskiej samooceny i braku motywacji. Najlepszym sposobem chwalenia dziecka jest skupienie się na jego wysiłku i osiągnięciach, a nie na jego naturalnych talentach czy zdolnościach. Pomoże im to rozwinąć silną etykę pracy i zaszczepi poczucie dumy z ich osiągnięć.
Jak mądrze chwalić dziecko?
Jeśli chodzi o chwalenie dziecka, ważne jest, aby robić to mądrze. Oznacza to stosowanie konkretnych i szczerych pochwał, które pomogą dziecku poczuć się dobrze z samym sobą i swoimi osiągnięciami.
- Podawaj łatwe i czytelne komunikaty – chwal dziecko tylko za to, co zrobiło dobrze. Staraj się opisywać czynność, za którą chwalisz malucha.
- Jeśli chwalisz, nie krytykuj dziecka – bardzo często rodzice sądzą, że stwierdzenia „udało się” lub „w końcu” to pochwała dla dziecka. Jest to połączenie krytyki z szczęśliwym trafem, a nie obiektywna pochwała.
- Chwal od razu – nie staraj się chwalić dziecka za coś, co zrobiło kilka dni temu. Powinniśmy chwalić je od razu po wykonaniu danej czynności, aby dziecko zapamiętało pozytywne zachowanie.
- Nie porównuj dziecka – nie może być nic gorszego, niż porównanie dziecka do rodzeństwa lub rówieśnika. Jest to bardzo złe, ponieważ uczy granic pomiędzy dziećmi.
- Używaj chwalenia z umiarem – nie można dziecka chwalić przez cały czas. Takie dziecko bardzo łatwo może wpaść w samozachwyt.