Nauka języków jest niezwykle ważna. Znajomość języków obcych jest już standardem w krajach wysokorozwiniętych. Warto rozpocząć uczyć się języka angielskiego, a także innych języków obcych już od najmłodszych lat, a także otaczać nasze dzieci językiem angielskim. Właśnie na tym polega immersja językowa. Na czym polega? Jest to zjawisko posługiwania się danym językiem w trybie ciągłym.

Co to jest immersja językowa?

Immersja językowa to metoda nauczania, która wykorzystuje język obcy jako podstawowy środek komunikacji. Uczniowie w programie immersyjnym są zazwyczaj narażeni na kontakt z językiem docelowym przez co najmniej 50% czasu w ciągu dnia szkolnego. Jest to coraz bardziej popularna metoda nauki i wdrażania dzieci w świat językowy. Totalne zanurzenie się w języku pozwala na osiąganie o wiele wyższych i szybszych wyników nauki. Metoda immersji językowej jest coraz bardziej powszechna w wielu placówkach szkolnych w naszym kraju. Rodzice w pełni świadomie wybierają takie miejsca, aby dziecko od najmłodszych lat osłuchiwało się z językiem angielskim, co znacznie ułatwia rozmawianie w tym języku każdego dnia.

Jakie są zalety zanurzenia się w języku (immersji)?

Immersja językowa, czyli otaczanie się językiem obcym w celu jego nauki, ma wiele zalet. Udowodniono, że immersja jest jedną z najbardziej efektywnych metod nauki nowego języka i pozwala na naukę języka w jego naturalnym środowisku. Główną zaletą tego zjawiska jest o wiele szybsze przyswajanie słówek. Nauka angielskiego może być o wiele łatwiejsza, jeśli otoczymy się anglojęzycznym środowiskiem. Zanurzenie się w taki świat sprawia, że słówka i język mówiony staje się o wiele łatwiejszy do wychwycenia, a także większość słówek i zdań potrafimy wypowiedzieć bez zastanowienia. Dodatkowo, immersja może pomóc Ci lepiej zrozumieć kulturę i zwyczaje kraju, w którym mówi się danym językiem.

Immersja językowa – sposoby

Istnieje wiele sposobów na naukę języka obcego, ale jednym z najskuteczniejszych jest zanurzenie w języku. Immersja jest wtedy, gdy jesteś otoczony przez język, którego próbujesz się nauczyć. Można to zrobić mieszkając w kraju, w którym mówi się tym językiem. Nie każdy ma taką możliwość, a szczególnie jeśli chcemy rozpocząć ten proces u małego dziecka. Dobrym sposobem na naukę metodą immersji językowej jest zapisanie Dziecka na zajęcia prowadzone w języku obcy. Kolejnym świetnym sposobem jest nazywanie rzeczy w domu w języku angielskim. Każdy przedmiot można okleić kartką i nazwą w języku, którego się uczymy. Oglądanie kreskówek, bajek, a nawet programów telewizyjnych w innym języku będzie również świetnym pomysłem. Zanurzając się w języku, będziesz w stanie wychwycić niuanse i subtelności, które przegapiłbyś, gdybyś uczył się tylko z podręcznika. Jeśli dziecko dużo czasu spędza używając telefonu, można spróbować zmienić język urządzenia na jęz. angielski. Co więcej, stworzyć warunki do aktywnego słuchania podcastów językowych, które uczą i bawią. Kolejnym dobrym pomysłem jest czytanie etykiet produktów w jęz. angielskim, a dopiero potem