Stan odwodnienia to bardzo niebezpieczne zjawisko, zarówno u dorosłych jak i u najmłodszych. Organizm potrafi tak naprawdę dać natychmiastowe oznaki zbyt małej ilości wody: rozdrażnienie, bóle głowy czy zmęczenie. W przypadku Dzieci bardzo szybko dochodzi do objawów niewielkiego spożywania wody w ciągu dnia. Będą to: problemy z koncentracją czy bóle głowy. Dorośli piją zdecydowanie za mało płynów, w tym wody, ich Dzieci, niestety, często też. Dowiedz się, ile wody powinno pić Dziecko i kiedy warto zacząć uczyć malucha sięgać po ten rodzaj płynu.

Jakie zalety ma picie wody?

Picie wody jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Woda pomaga utrzymać nawodnienie organizmu, reguluje temperaturę ciała i dostarcza niezbędnych składników odżywczych do naszych organów i komórek. Picie dużej ilości wody w ciągu dnia może pomóc nam zachować energię, poprawić koncentrację i skupienie, wzmocnić nasz system odpornościowy, wspomóc trawienie i wypłukać toksyny z organizmu. Wiadomo również, że jest korzystne dla utraty wagi, ponieważ pomaga nam szybciej poczuć się pełnym i zmniejszyć zachcianki. Według Instytutu Żywności i Żywienia, niemowlęta powinny wypijać do 800 ml wody każdego dnia. Z kolei Maluchy w wieku 1–3 lat powinny spożywać nawet do 1300 ml dziennie wody. Dawka wody dla Dzieci w wieku 4–6 lat to 1700 ml, a w wieku 7–9 lat  ilość wody powinna być bliska dawce, jaką powinni spożywać dorośli (1900 ml). Picie wystarczającej ilości wody może pomóc naszym Dzieciom poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie – zwiększone nawodnienie prowadzi do czystszej skóry, lepszej regeneracji mięśni po ćwiczeniach i bardziej spokojnego snu. Zapotrzebowanie na płyny będzie znacznie większe w momencie uprawiania sportu przez Dziecko. Od 10 roku życia, ilość wypijanej wody powinna znacznie przewyższać wartość 2 litry wody na dzień. 

Kiedy Dziecko powinno zacząć pić wodę?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby rodzice zaczęli podawać Dziecku wodę już w szóstym miesiącu życia. W tym wieku ważne jest, aby Dzieci piły wystarczająco dużo płynów, aby były nawodnione i zdrowe. Jak tylko Dziecko zacznie jeść pokarmy stałe, powinno również zacząć pić wodę jako dodatek do formuły lub mleka matki. Ważne jest, aby Dzieci były zaznajamiane ze zwykłą wodą w młodym wieku, aby mogły rozwinąć jej smak i zrozumieć, jak ważne jest nawodnienie przez całe życie. Zanim Dziecko osiągnie wiek 2-3 lat, powinno wypijać 4-5 szklanek wody dziennie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ostatecznie, wczesne wprowadzenie Dziecka do wody pomoże mu utrzymać dobre zdrowie i właściwe nawodnienie przez całe życie. 

Jaką wodę powinno pić Dziecko?

Jeśli chodzi o to, jaką wodę powinno pić Dziecko, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jej jakość. Woda z kranu jest zazwyczaj bezpieczna do picia dla Dzieci i dostarcza korzystnych minerałów, takich jak wapń, magnez i potas. Jeśli nie masz pewności co do jakości wody z kranu, najlepiej zlecić jej badanie profesjonaliście. Woda butelkowana może być również dobrą opcją, jeśli wolisz; upewnij się jednak, że pochodzi z zaufanego źródła i jest wolna od zanieczyszczeń. Najlepszy rodzaj wody butelkowanej dla dzieci będzie oznaczony jako „oczyszczony” lub „przefiltrowany”, co oznacza, że zanieczyszczenia zostały usunięte. Ważne jest również ograniczenie napojów zawierających cukier, takich jak soki owocowe, ponieważ mogą one powodować próchnicę i otyłość. Woda pozostaje najbezpieczniejszą opcją nawodnienia i oferuje liczne korzyści dla zdrowia. Pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu, utrzymuje skórę w stanie nawilżenia i może nawet zwiększyć poziom energii w ciągu dnia.

Jak nauczyć Dziecko pić wodę?

Nauczenie Dziecka picia wody to świetny sposób na zapewnienie mu odpowiedniego nawodnienia w ciągu dnia. Zacznij od przedstawienia Dziecku podstaw picia wody, takich jak bezpieczne podnoszenie i trzymanie kubka lub szklanki. Następnie, w zależności od wieku i stopnia rozwoju Dziecka, zademonstruj mu, w jaki sposób należy brać łyk z kubka lub szklanki. Pomocne może być rozpoczęcie od mniejszych porcji wody, stopniowo zwiększając ilość, gdy Dziecko nabierze wprawy w piciu z kubka lub szklanki. Zachęcaj je, zapewniając pozytywne wzmocnienie za każdy udany łyk. Możesz również sprawić, że będzie to dla Dziecka zabawą, pozwalając mu wybrać własny kubek lub dodając do wody jakiś smak, na przykład sok z cytryny lub liście mięty. Z czasem i cierpliwością Twoje Dziecko nauczy się prawidłowych nawyków nawadniania, które będą mu służyć przez całe życie!