Rodzice już od pierwszych godzin życia noworodka przytulają je mocno. Z wiekiem, maluchy przytulamy coraz rzadziej, lecz nie oznacza to, że powinniśmy zaprzestać. Czułość powinna być okazywana przez rodziców przez cały okres rozwoju emocjonalnego dziecka. Dlaczego warto przytulać dzieci? Potrzeba bliskości jest niezmiernie ważna. Ważne jest, aby przytulać dzieci, ponieważ potrzebują one fizycznej bliskości. Dzieci wciąż rozwijają się emocjonalnie i fizycznie, a przytulanie pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie, być kochanym i docenianym.
Jakie korzyści płyną z przytulania dzieci?
Wykazano, że przytulanie przynosi dzieciom wiele korzyści. Kontakt fizyczny jest niezwykle ważny pomiędzy dziećmi, a ich rodzicami. Nasze pociechy mogą otrzymać wiele korzyści. Płyną one z przytulania dzieci przez rodziców. Zmniejszają one stres i niepokój, zwiększają poczucie własnej wartości i promują więzi społeczne. Uściski stymulują również uwalnianie oksytocyny, która jest znana jako „hormon przytulania” i została powiązana z poprawą zdrowia psychicznego i fizycznego.
Dlaczego potrzeba bliskości jest tak ważna dla rozwoju dziecka?
Potrzeba bliskości jest tak ważna dla rozwoju dziecka, ponieważ pomaga mu czuć się bezpiecznie i być kochanym przez rodziców. Kiedy dziecko czuje się blisko kogoś, ma poczucie, że może mu zaufać, a także to, że ta osoba będzie przy nim. To poczucie bezpieczeństwa i zaufania jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Widać to gołym okiem podczas pierwszych miesięcy życia niemowlaka. Niemowlę, gdy jest zdenerwowane krzyczy i jest bardzo roztargnione. Dotyk mamy działa niezwykle kojąco i potrafi uspokoić zapłakanego maluch
5 powodów dla których warto przytulać dzieci
Istnieje kilka powodów, dla których warto przytulać dzieci. 5 najważniejszych powodów wypisaliśmy poniżej.
- Zwiększa się poczucie szczęścia. Poziom serotoniny zwiększa się podczas przytulania się. Jest to hormon szczęścia, który pozwala kontrolować poziom dopaminy, która wpływa na zachowania gwałtowne, ale także i agresywne.
- Zmniejsza stres i lęk. Przytulanie to również sposób na wytwarzanie oksytocyn. Hormon ten obniża ciśnienie krwi w organizmie, a także zmniejsza poziom kortyzolu. Jest to kolejny hormon, który obniża ryzyko negatywnych emocji u dziecka, a także pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa.
- Poprawienie relacji. Dziecko i rodzic powinien mieć wzorowy kontakt. Brak przytulania i czułości może spowodować oddalenie się od siebie. Czuły dotyk pozwala zwiększyć więź rodzicielską.
- Spadek napięcia. Wiele osób wie o tym, że bardzo dobrym lekarstwem na kłótnie i zdenerwowanie jest przytulenie partnera. Podobnie działa organizm dziecka, gdy jest ono roztargnione, przytulenie jest bardzo dobrym pomysłem, który wprowadzi organizm w stan spoczynku.
- Zwiększenie poczucia własnej wartości. Dotyk oddziałuje na układ nerwowy i wpływa pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Bardzo ważne jest doświadczenie miłości w dzieciństwie, aby mogło ono zostać zapamiętane w dorosłych latach życia.