Dlaczego Dzieci kłamią?

Przyłapanie Dziecka na kłamstwie może okazać się bolesne i irytujące dla rodzica. Budowanie wzajemnego zaufania to bardzo istotna sprawa w relacjach z naszymi Pociechami. Opiekunowie często odbierają takie działania bardzo osobiście i traktują to jako swoją porażkę rodzicielską. Gdy kłamstwo wyjdzie na jaw, może być to irytująca sytuacja i przejaw braku szacunku lub arogancji u Dziecka. U Maluchów, jednak kłamstwo najczęściej jest narzędziem do spełnienia własnych potrzeb. 

Dlaczego Dzieci kłamią – czym się kierują?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie – dlaczego Dzieci kłamią? Łatwo zaobserwować, że najczęściej jest to strategia na spełnienie swoich potrzeb. W dorosłym życiu spora część osób posługuje się kłamstwem w celu osiągnięcia określonych korzyści. Świadome wprowadzenie kogoś w błąd jest sposobem, aby coś uzyskać lub czegoś nie stracić. Dorośli jednak są świadomi strat emocjonalnych, które może wywołać odkrycie kłamstwa. 

W przypadku Dzieci sprawa wygląda trochę inaczej. W większości przypadków ich nadrzędnym celem jest spełnienie swojej potrzeby, a nie świadome wprowadzanie w błąd i przeinaczanie faktów. Kłamstwo u Maluchów może być strategią na spełnienie fundamentalnych potrzeb. Bezpieczeństwo, kontakt i więź – wszystkie te rzeczy są niezwykle potrzebne. Jeżeli Dziecko nie dostaje ich wystarczająco dużo, to szuka sposobów na ich zdobycie. Może objawiać się to właśnie kłamstwem, w celu wywołania danej reakcji rodzica. 

Dlaczego Dzieci kłamią – jak temu zapobiec?

Jeżeli chcesz, aby Twoje Dziecko było szczere wobec Ciebie, musisz odpłacić mu tym samym. Każdy z nas w dzieciństwie słyszał niestworzone historie np. przed wizytą u dentysty lub pobraniem krwi. Rodzice opowiadają, że nie będzie bolało i nie ma, czym się przejmować. Gdy przychodzi, co do czego, to rzeczywistość okazuje się zgoła inna. 

W takich sytuacjach znacznie lepiej szczerze wytłumaczyć Maluchom, że tak, to doświadczenie może okazać się nieprzyjemne, lecz służy ono bezpieczeństwu lub dbaniu o zdrowie. Często powtarzane: najgorsza prawda jest lepsza, niż najpiękniejsze kłamstwo ma swoje odniesienie również w relacjach z Dziećmi. Jeżeli od początku będziemy dawać im dobry przykład, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym samym nam się odpłacą. Wzajemne zaufanie to kluczowa sprawa w budowaniu zdrowej relacji z Dzieckiem. 

To właśnie od rodziców Maluchy biorą przykład. Można powiedzieć, że są jak lustro. Jeżeli od początku zobaczą, że posługujemy się małymi kłamstwami, to same zaczną je wykorzystywać. 

Dlaczego Dzieci kłamią – sposoby na pozbycie się kłamstwa u Dzieci

Przyłapując Dzieci na kłamstwie, można łatwo się zirytować i działać pod wpływem emocji. W takim wypadku należy pamiętać, że nie powinniśmy nazywać Dziecka kłamcą lub oszustem. Jest to określenie, które poniża Malucha, a to może skutkować zbudowaniem negatywnej samooceny. Jeżeli Maluch przyjdzie i powie szczerze o sytuacji, która Cię nie zadowoli, mimo to doceń jego prawdomówność i pochwal go za to. Dzięki temu Dziecko będzie wiedzieć, że może zwrócić się do Ciebie nawet z najgorszą prawdą. Bardzo istotne jest dostrzeganie dziecięcej szczerości.