Depresja u Dzieci i Młodzieży to coraz powszechniejszy problem w polskich placówkach szkolnych. Bardzo ważne jest szybkie odkrycie problemu i natychmiastowa pomoc Dziecku. Psychologów dziecięcych można znaleźć już praktycznie w każdym mieście, a wielu z nich pracuje również w przedszkolach i szkołach. Leczenie depresji u Dzieci powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej, ponieważ mogą jej towarzyszyć także objawy somatyczne. W dzisiejszych czasach, psychoterapia jest o wiele zdecydowanie powszechniejsza i nie jest niczym wstydliwym, jak uważano jeszcze kilka lat temu. Terapeuci potrafią potrafią polepszyć psychikę Dziecka, które już w młodym wieku zostało zaatakowane przez jedną z najpoważniejszych chorób XXI wieku.

Czym jest depresja u Dzieci?

Depresja u Dzieci jest zaburzeniem psychicznym, które może powodować u Dziecka poczucie smutku, beznadziejności i utraty zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Symptomy depresji mogą utrzymywać się przez tygodnie, miesiące, a nawet dłużej. Depresja to coś więcej niż tylko gorszy dzień lub tydzień. Jest to poważny problem, który wymaga leczenia. Charakteryzuje się występowaniem ogromnych wahań nastrojów, takich jak mania, hipomania czy epizody depresji.

Jakie są przyczyny depresji u Dziecka przedszkolnego?

Istnieje wiele możliwych przyczyn depresji u dzieci w wieku przedszkolnym. Niektóre Dzieci mogą urodzić się z genetyczną predyspozycją do depresji, która może być wywołana przez stresujące wydarzenia życiowe. Inne czynniki ryzyka wystąpienia depresji u Dzieci to posiadanie rodzica cierpiącego na depresję, narażenie na przemoc lub traumatyczne przeżycia oraz ubóstwo. Kolejnym czynnikiem może być bardzo duży stres nakładany na Dziecko oraz niska samoocena względem rówieśników.

Jakie są objawy depresji u Dziecka?

Jakie są objawy depresji u Dziecka? Przedszkolaki, u których wystąpiły objawy depresji, mogą wycofywać się z grupy przyjaciół i zajęć, mieć problemy ze snem, tracić zainteresowanie jedzeniem lub zabawą, a także przejawiać wybuchy złości. Mogą tracić apetyt, mieć bóle brzucha, a nawet mieć myśli samobójcze. Jeśli u Dziecka występują którekolwiek z tych objawów, należy koniecznie porozmawiać z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny i opracować plan leczenia. Drażliwość, pobudzenie i apatia to kolejne objawy, które mogą wskazywać na depresję.

Depresja u Dziecka? Jak mu pomóc?

Co zrobić, gdy zauważamy depresję u dziecka? Jak mu pomóc? Jeśli Twoje Dziecko cierpi na depresję, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy. W międzyczasie można robić pewne rzeczy, aby wspierać dziecko. Zachęcanie dziecka do wyrażania swoich uczuć i potwierdzanie ich prawdziwości. Pomagać dziecku w znalezieniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami, takich jak pisanie dziennika, ćwiczenia fizyczne, spędzanie czasu z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Unikaj wywierania presji na dziecko, by było cały czas szczęśliwe i bądź cierpliwy, gdy będzie przechodziło przez ten trudny okres.