Posłanie Dziecka do żłobka to ważny i trudny temat dla wielu rodziców. Wybór pomiędzy żłobkiem, opiekunką a urlopem wychowawczym może spędzić sen z powiek bo separacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem bardzo często wiąże się z pewną obawą o zdrowie Maluszka oraz silną tęsknotą biorąc pod uwagę obie strony. W takim razie czy żłobek jest dobry dla Dziecka i w jakim wieku najlepiej podjąć tą decyzję?

Żłobek – od jakiego wieku?

W tej kwestii nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Wiąże się to przede wszystkim z gotowością i świadomością rodziców jak i Maluszka. Kiedy nie jesteśmy w stanie pogodzić opieki nad Dzieckiem z obowiązkami życia codziennego, wtedy przychodzi myśl o tym, że istnieje miejsce, w którym Panie opiekunki z pewnością zajmą się w pełni naszą Pociechą. Z reguły rodzice decydują się na oddanie Dziecka do żłobka kiedy Maluch zbliża się do ukończenia pierwszego roku życia. Ta decyzja podyktowana jest często koniecznością powrotu do pracy a także końcem urlopu macierzyńskiego.

Żłobkowe za i przeciw

Warto zacząć od pozytywnych elementów, ponieważ jest ich zdecydowanie więcej. W grupie rówieśników, Dziecko zdecydowanie szybciej uczy się nawiązywania nowych kontaktów. Uczy się również przezwyciężania trudności, radzenia sobie z niepowodzeniami oraz dzielenia się z innymi Dziećmi zabawkami. Poprzez patrzenie na innych, Maluch zaczyna naśladować zachowanie danej osoby. Ten rodzaj obserwacji, przekształcić się może w nabywanie nowych umiejętności takich jak na przykład jedzenie. Z drugiej strony, brak osoby, która byłaby ciągle dostępna dla tego jednego Dziecka i która reagowałaby na każdą potrzebę może spowodować, że Maluch poczuje się opuszczony. Poza tym w większej grupie Dzieci częściej chorują.

Jak wybrać najlepszy żłobek? Czy żłobek jest dobry dla Dziecka?

By upewnić się, czy żłobek jest dobry dla Dziecka oraz, że wybrana placówka zapewni naszemu Dziecku najlepszą opiekę i rozwój, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania a wybraną placówką (im większa odległość, tym wcześniejsze pobudki)
  • Wyposażenie żłobka
  • Funkcjonalny i bezpieczny teren do zabaw na zewnątrz
  • Możliwość przyjmowania Dzieci mających dietę eliminacyjną
  • Kwalifikacje personelu, metody wychowawcze, opieka lekarska

Stereotypy – to nie dla nas!

Rodzic ma pełne prawo aby być szczęśliwym w swoim życiu. Posiadanie Dziecka nie musi sprawiać żeby rezygnować z tych aspektów życia, które sprawiają radość i satysfakcję, jak na przykład praca. Często słyszy się opinie innych ludzi: “Jak można oddać własne Dziecko obcym ludziom?” “Przecież mąż dobrze zarabia, to po co chcesz iść do pracy?” “Dzieci w żłobku tylko chorują, będziesz mieć ciągle problem”. Jeżeli nie chcemy zostać z Dzieckiem w domu bo czujemy, że życie zawodowe ucieka nam przez palce to nie zostawajmy w nim na siłę bo rodzina czy przyjaciele tak uważają. Pomyślmy wtedy o siebie i własnych potrzebach, ponieważ spełniony i uśmiechnięty rodzic to szczęśliwe Dziecko.

Należy pamiętać, że każde Dziecko jest zupełnie inne i to, że Maluch przyjaciółki źle znosi przebywanie w żłobku, nie oznacza, że i nasze Dziecko będzie reagowało tak samo na nową sytuację. Jak już decyzja zostanie podjęta i Dziecko pójdzie do wybranej placówki, przyjdzie czas, w którym cała rodzina przyzwyczai się do aktualnego trybu życia i spokojnie będzie się rozwijać swoim tempem. Czy żłobek jest dobry dla Dziecka? Oczywiście sam wybór żłobka to kluczowa kwestia i dużo od niej zależy ale jak już taka decyzja nastąpi to ważne aby nasz Maluch miał profesjonalną opiekę, która zadba o jego bezpieczeństwo i rozwój.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: