W ostatnich latach, technologia poszła o kolejny krok do przodu. Dziś, prawie każde dziecko ma już swój telefon i komputer. Urządzenia tego typu pochłaniają bardzo dużo czasu, a także powodują wiele problemów ze zdrowiem. Mogą powodować skrzywienia kręgosłupa, a także wady postawy. Niektóre Dzieci mogą potrzebować odpowiednich ćwiczeń, aby poprawić te schorzenia. Czy gimnastyka korekcyjna jest potrzebna w przedszkolu? Są to zajęcia niesamowicie proste i przyjemne dla dzieci, a mogą skutkować wieloma pozytywnymi aspektami dla zdrowia małych Pociech.

Czym jest gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna to rodzaj gimnastyki, która pomaga osobom mającym problemy z postawą i ustawieniem ciała. Zajęcia korekcyjne są prowadzone bardzo często w placówkach oświatowych, aby uczyć dzieci poprawnej higieny ruchu. Dziecięca gimnastyka jest ważnym elementem, aby aparat ruchowy Dziecka łapał dobre nawyki już od najmłodszych lat. Coraz więcej oddziałów przedszkolnych umożliwia zajęcia, które mają na celu stworzenie prawidłowych nawyków do utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Dlaczego gimnastyka korekcyjna jest potrzebna w przedszkolu?

Szeroki zakres dodatkowych zajęć pozalekcyjnych to ukłon w stronę dzieci. Jednymi z takich zajęć może być gimnastyka. Dlaczego gimnastyka korekcyjna jest potrzebna w przedszkolu? Pozwala rozwijać koordynację, siłę i gibkość. Pomaga także zapobiegać urazom. Pozwala profilaktyce zaburzeń statyki, a także schorzeń kostno-stawowych. Innym celem wykonywaniu zestawu ćwiczeń jest zwiększenie siły mięśni grzbietu, a także mięśni brzucha. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej pozwalają utrzymać nawyk prawidłowej postawy i braku garbienia się. Gimnastyka korekcyjna to połączenie zabaw ruchowych z aktywnym zaangażowaniem wielu mięśni ciała Dziecka.

Gimnastyka korekcyjna – ćwiczenia dla Dzieci

Bardzo wiele ćwiczeń wykonuje się za pomocą piłki gimnastycznej czy taśm oporowych. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny uczęszczać na takie zajęcia. Jest bardzo dużo miejsc, gdzie dzieci mogą zostać zapisane na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Ćwiczenia dla dzieci są bardzo łatwe, a niektóre z nich to:

  • żuraw,
  • bicie brawa stopami,
  • ściąganie łopatek w pozycji siedzącej,
  • chód baletnicy,
  • zbieranie śmieci stopami,
  • unoszenie nóg i tułowia w pozycji leżącej,
  • granie na bębenku.

Większość z tych zabaw aktywuje wiele mięśni ciała u Dziecka. Zabawy i ćwiczenia powinny być prowadzone w ciekawy i wesoły sposób, aby dzieci lubiły na nie uczęszczać.

Efekty gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu

Właściwie przeprowadzone zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu przynoszą efekty. Pozwalają zmniejszyć, a także zlikwidować nieprawidłowości w postawie ciała. Zajęcia dodatkowe pozwalają na uniknięcie dużych skrzywień kręgosłupa, a także pozwala zachować sprawność fizyczną u Dziecka. Korekcyjna gimnastyka przynosi pożądany efekt, gdy jest stosowana profilaktycznie i regularnie u Dzieci. Zajęcia mogą odbywać się w ramach zajęć z wychowania fizycznego lub jako osoba jednostka lekcyjna.