Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

Niektórym rodzicom może się to wydawać nieosiągalne, jednak wiele przypadków potwierdza, że dwuletnie dziecko może świetnie odnaleźć się w strukturze przedszkola. Wątpliwości w tej kwestii są naturalne, w końcu mowa o dziecku, które jest jeszcze naprawdę malutkie i potrzebuje stałego nadzoru. Jednak przy odpowiednio przygotowanej kadrze i właściwie wyposażonej placówce jest to jak najbardziej możliwe.

Co jest kluczowe, kiedy wysyła się dwulatka do przedszkola?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że dwuletnie dziecko w nowym środowisku może czuć się z początku bardzo niepewnie. Co zrobić, żeby zminimalizować to uczucie u naszej pociechy i jak sprawdzić czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

  • Wykształcenie możliwie największej samodzielności – nie chodzi o to, żeby dziecko robiło spektakularne jak na swój wiek rzeczy, ale umiejętności takie jak jedzenie łyżką czy zakładanie ubrania i butów pomoże mu funkcjonować w nowym środowisku o wiele sprawniej.
  • Zwiedzenie nowego miejsca – najczęściej jest to dla malucha priorytet, kiedy wkroczy do nieznanego miejsca. Dokładne obejrzenie wszystkich rogów i zakamarków upewni dziecko, że otoczenie jest bezpieczne i pomoże mu się ze wszystkim zaznajomić.
  • Działanie we własnym tempie – raczej nie należy wymagać od dziecka, żeby od razu usiadło z resztą grupy przy stoliku albo dołączyło do zabawy. Sytuacja jest zupełnie nowa i pociecha będzie potrzebowała trochę czasu, żeby zrozumieć co się dzieje. Ważne, żeby niepotrzebnie jej nie pospieszać i nie wywierać presji, ponieważ może to spowodować zestresowanie dziecka, co tylko utrudni pożądany rozwój wydarzeń.
  • Zajęcia adaptacyjne – jeśli przedszkole oferuje tego typu aktywność, zdecydowanie warto z niej korzystać. Każda okazja, żeby dodatkowo oswoić dziecko z przedszkolem, jest godna uwagi. Poznanie opiekunów, sali i innych dzieci przed właściwym pójściem do przedszkola często okazuje się pomocne.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na dołączenie do przedszkola?

Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola? Zdarza się, że rodzice zupełnie nie są pewni, czy decyzja o posłaniu dwulatka do przedszkola jest dobra. Przy dokładnej obserwacji zachowań malucha w konkretnych sytuacjach można poznać, jaki jest jego stopień gotowości na nowe środowisko. Jeśli na przykład widzimy u niego zainteresowanie zabawą z innymi dziećmi albo wręcz mamy problem, bo dziecko wyrywa się na spacerze do bawiących się malców – no cóż, w zasadzie nie mamy problemu, ponieważ oznacza to społeczną gotowość na przedszkole. Im większy entuzjazm i zainteresowanie rówieśnikami, tym prawdopodobnie lepiej pociecha poradzi sobie, kiedy trafi do przedszkola.

Jaką placówkę wybrać, żeby być pewnym, że wszystko się powiedzie?

Nawet jeżeli nasz dwulatek jest już na odpowiednim etapie rozwoju, żeby zostać członkiem grupy przedszkolnej, niewłaściwie wybrane przedszkole może zniweczyć te plany. Tylko kadra, która charakteryzuje się wykształceniem pedagogicznym, poświęceniem i pasją do swojej pracy, będzie w stanie wprowadzić dwulatka w świat przedszkola tak, by wszyscy byli spokojni. Zapraszamy do sprawdzenia oferty SłonikiPrzedszkole w Swarzędzu. Zarówno pracownicy, jak i budynek spełniają wszelkie możliwe standardy przedszkolne. Nabór do Przedszkoli Swarzędz cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem; wysokiej jakości opieka i komunikacja z dziećmi to coś, co wyróżnia nasza placówkę spośród innych.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: