Co jest najważniejsze w czasie adaptacji w przedszkolu?

Moment, w którym należy wysłać dziecko do przedszkola, to prawdopodobnie jeden z tych najbardziej stresujących w życiu rodziców. W końcu to pierwsze wprowadzenie malucha w jakąś strukturę społeczną, wykraczającą poza tę rodzinną. Martwienie się jest w tej sytuacji całkowicie normalne – świadczy przecież o trosce o dziecko. Jest jednak kilka sposobów na przygotowanie pociechy i siebie samych do tego ważnego momentu.

Co można zrobić, żeby wszystkim było łatwiej? Adaptacja w przedszkolu

Każda trudna okoliczność może ostatecznie przebiegać lepiej niż nam się wydaje, jeżeli tylko odpowiednio się do wszystkiego przygotujemy. Również w przypadku pierwszych wypraw do przedszkola tak jest – istnieje kilka rozwiązań, które pomogą rodzicom się uspokoić, a dzieciom poczuć pewniej w tej nowej sytuacji.  Są to sposoby na adaptację dziecka w przedszkolu:

  • Rozmowa – pomoże Dziecku się zaadaptować w przedszkolu – jakkolwiek nerwowo maluchy reagują na początkowe wzmianki o przedszkolu, warto próbować z nimi o tym rozmawiać. Dobrze jest robić to z odpowiednim wyczuciem, ponieważ dziecko przytłoczone wizją aż tak znacznego wyjścia poza własną strefę komfortu może reagować nerwowo. Jeśli jednak będzie stopniowo wdrażane w świat przedszkola, oswoi się z tym wyobrażeniem. Największą sztuką w tym przypadku jest przekonać pociechę, że przedszkole to miejsce, w którym czeka ją ogrom zabawy i świetnie spędzonego czasu. Kiedy jednak już się to uda, można odczuć dużą różnicę w zachowaniu dziecka. Warto opowiedzieć o nowych kolegach i koleżankach, mnóstwie nowych zabawek i przygodach, które oferuje przedszkole. Jeśli nasz maluch jest nieśmiały, należy to zaakceptować i nie próbować zmieniać go w pewne siebie dziecko, ponieważ zazwyczaj efekt jest przeciwny do zamierzonego. W takim przypadku można opisać troskliwe panie przedszkolanki i stworzyć wizję bardzo bezpiecznego miejsca.
  • Wspólna eksploracja – kiedy już o wszystkim opowiemy, dobrym pomysłem będzie wybranie się z dzieckiem w okolice przedszkola. Kiedy zobaczy budynek i plac zabaw, będzie czuło się tam pewniej, łatwiej będzie przejść proces adaptacji dziecka w przedszkolu. Pozwólmy maluchowi na swobodę – niech sam zajrzy we wszystkie interesujące go zakamarki i rozgości się w nowym miejscu we własnym tempie.
  • Pozytywne podejście – bardzo mocno rzutuje na podejście dziecka, w kwestii adaptacji w przedszkolu. W końcu nie wykształciło sobie jeszcze samodzielnego myślenia, więc większość emocji przejmuje od rodziców, uznając je za najbardziej właściwe. Dlatego pomimo stresu, wywołanego tą sytuacją, nie należy pokazywać dziecku, że jest się zaniepokojonym. Zasieje to w nim niepewność – w końcu jeśli mama albo tata się boi, to na pewno jest się czego bać. Jeżeli natomiast będziemy pewni siebie i przekonani, że wszystko pójdzie świetnie, pociecha uwierzy w to i będzie odważniejsza. Plusem takiego zachowania rodzica jest budowanie pozytywnej samooceny dziecka.

Jakie znaczenie w adaptacji mają pracownicy przedszkola?

Kiedy już praca ze strony rodziców zostanie wykonana, czas zdać się na profesjonalną kadrę. Nikt nie chciałby, żeby cały proces oswajania dziecka z przedszkolem poszedł na marne, więc dobrze jest wybrać placówkę, co do której nie ma się żadnych wątpliwości. Takim miejscem jest Przedszkole Swarzędz. Pracowniczki i pracownicy posiadają odpowiednie wykształcenie pedagogiczne i wykonują swoją pracę z prawdziwą pasją oraz zaangażowaniem. Opieka, komunikacja i wychowanie dzieci to coś, do czego podchodzą z ogromną dokładnością i solidnością. Świetnie wyposażona i zaprojektowana placówka, starannie dobrana kadra i przyjazna, zdrowa atmosfera – Prywatne Przedszkole Swarzędz pomoże w procesie adaptacji w przedszkolu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: