Budowanie pozytywnej samooceny – Jak pomóc dziecku?
Wychowanie Dziecka to niełatwe zadanie, przed którym stoi wiele młodych rodziców. Niezwykle istotną kwestią jest budowanie pozytywnej samooceny naszej Pociechy. Jest kilka sposobów na zwiększenie poczucia własnej wartości u Dziecka. Samoocena jest opinią, jaką mamy na swój temat. Od najmłodszych lat warto skupić się na budowaniu samoakceptacji. Zdecydowanie wpływa to na zwiększenie pewności siebie oraz wiarę w swoje możliwości. Ludzie, którzy potrafią zaakceptować samego siebie zwykle, są szczęśliwsi. Osoby z zaniżoną samooceną żyją w konflikcie z samym sobą. Często nadmiernie się obwiniają za każde potknięcie oraz nie potrafią należycie docenić sukcesów w swoim życiu. Od najmłodszych lat warto budować u Dzieci pozytywne poczucie własnej wartości. Pozwoli to na wspinanie się na wyżyny swoich możliwości, akceptację ewentualnych niepowodzeń oraz życie w zgodzie ze sobą. Ludzie nie rodzą się z ukształtowaną, pozytywną samooceną. Człowiek w trakcie procesu wychowania uczy się postrzegać własną osobę, dlatego niezwykle istotne jest pomaganie naszym Pociechom zbudowanie własnej wartości.
Odbieranie pozytywnych bodźców przez Dzieci
W trakcie kształtowania swojej osoby Dzieci chłoną wszystkie komunikaty, które są do nich wysyłane. Mowa o komunikatach słownych, jak i werbalnych. Na przykład brawa za dobrze wykonane zadanie, pochwała, ale również grożenie palcem czy podniesiony głos. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie te gesty i słowa powoli wpływają na postrzeganie siebie przez Maluchów. Każdy z nas musi samodzielnie przejść przez ten proces. Można jednak pomóc Dzieciom, okazując im dużo cierpliwości i wsparcia. Niezwykle istotne jest okazywanie uczuć. Poczucie miłości oraz bezpieczeństwa pozwala naszym Pociechom na szybsze rozwijanie się. Należy okazywać im uczucie, poprzez czułe gesty, słowa i zapewnienia o bezwzględnej miłości. Dziecko, które czuje się kochane ma znacznie łatwiej od rówieśników, którzy nie doznali takich bodźców we wczesnym etapie rozwoju. Małe Dzieci każdego dnia odkrywają świat i uczą się wielu nowych rzeczy. Ten proces jest bardzo ekscytujący, ale zarówno może wiązać się z dużym stresem i strachem.
Potrzeba uwagi u Dzieci
Nawet będąc pewnym siebie człowiekiem ze stabilną samooceną zdarza się nam stracić równowagę. Często dzieje się tak, gdy ważne dla nas osoby nas ignorują lub nie poświęcają wystarczająco uwagi. Również Dzieci od początku kształtowania swojej osoby wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Na pewno powinno się jak najczęściej rozmawiać z Pociechą. I nie chodzi tu o prawienie kazań, co jest dobre, a co złe. Mowa o rozmowie w sposób aktywny. Należy wysłuchać, co Dziecko ma do powiedzenia, aby poznać jego odczucia i emocje. Warto również wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Nawet jeśli ich spełnienie jest nieosiągalne, to warto szukać kompromisów i innych rozwiązań. Najważniejsze jest, aby nie ignorować Dzieci. Poświęcając im mało uwagi, budujemy w nich poczucie odrzucenia i niepewności. Warto motywować i nakłaniać do odkrywania świata na własną rękę. Dzięki temu Dziecko będzie lepiej sobie radzić z napotkanymi problemami w przyszłości.
Porównywanie do innych Dzieci
Bardzo często słyszy się rodziców mówiących do Dzieci: “zobacz jak inne Dzieci są grzeczne”, “postaraj się bardziej, kolegom wychodzi to lepiej”. To nie jest dobra metoda na zmotywowanie Dziecka. Każdy z nas jest indywidualnością, mamy wiele wspólnych cech, lecz bardzo się od siebie różnimy. Warto u swojej Pociechy stworzyć poczucie wyjątkowości. Stworzyć środowisko, w którym nie będzie jednym z wielu, lecz jedynym w swoim rodzaju. Tyczy się to zarówno negatywnych jak i pozytywnych przykładów. Nadmierne chwalenie Dziecka może spowodować odmienny efekt, poczucia bycia lepszym od innych. Może skutkować to aroganckim zachowaniem i problemami w znalezieniu akceptacji wśród rówieśników.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: