Zbyt duże zaangażowanie w pracę, brak czasu dla siebie i swoich bliskich, problemy ze zdrowiem – to tylko niektóre czynniki, które utrudniają kontakt z Dzieckiem. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na kontakt i budowanie relacji z Dzieckiem a do niektórych z nich należą:

  • Brak czasu: Jeśli pracujesz zbyt długo lub masz inne zobowiązania, które pochłaniają większość Twojego czasu, może być trudno znaleźć wystarczającą ilość czasu, aby spędzić go z Dzieckiem.
  • Brak zainteresowania: Jeśli tak naprawdę nie masz pomysłu na wspólne spędzanie czasu lub nie posiadasz wspólnych zainteresowań, ze swoją Pociechą trudno będzie zbudować Wam silną relację.
  • Brak empatii: Jeśli nie jesteś obecny w życiu swojego Dziecka, warto poświęcić mu swój czas i uwagę, ponieważ bez tego ciężko mówić o dobrym kontakcie między rodzicem a Dzieckiem.
  • Brak cierpliwości: Jeśli łatwo się frustrujesz lub jesteś niecierpliwy, gdy masz do czynienia z Dzieckiem, musisz nad sobą pracować, ponieważ utrudni Wam to kontakt.
  • Brak komunikacji: Jeśli nie komunikujesz się dobrze ze swoim Dzieckiem, trudno będzie zrozumieć jego potrzeby i pragnienia oraz zbudować z Nim silną więź.
  • Brak czułości: Jeśli nie jesteś fizycznie czuły ze swoim Dzieckiem, może być mu trudno poczuć się kochanym i docenianym, co utrudni zbudowanie z nim bliskiej więzi.
  • Brak zaufania: Jeśli nie ufasz swojemu Dziecku lub czujesz, że nie można Mu zaufać, trudno będzie wpuścić Je do swojego życia i stworzyć z Nim silnej więzi.
  • Brak szacunku: Jeśli nie szanujesz swojego Dziecka lub jego uczuć i potrzeb, trudno będzie stworzyć z Nim pozytywną relację.
  • Różne zainteresowania: Jeśli Ty i Twoje Dziecko macie różne zainteresowania, może być trudno znaleźć wspólną płaszczyznę i połączyć się na głębszym poziomie.
  • Odmienne wartości: Jeśli masz inne wartości niż twoje Dziecko, może to utrudnić pielęgnowanie pozytywnych relacji z Nimi, gdy są starsze.

Jak pozbyć się czynników utrudniających kontakt z Dzieckiem?

Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać kontakt z naszą Pociechą. Najczęstszym czynnikiem jest wiek Dziecka. Jeśli jest bardzo małe, możesz nie być w stanie zrozumieć jego potrzeb, co zdecydowanie utrudni wam kontakt. Warto wówczas spróbować podjąć rozmowę i pokazać, że zależy nam na dobrej relacji. Innym wspólnym czynnikiem jest brak czasu i uwagi, który możemy poświęcić naszemu Dziecku. Warto zagospodarować sobie parę godzin na rozmowę lub zabawę, aby nie czuło się odrzucone. Dobrze też zaangażować się w słuchanie co Dziecko mówi i odpowiadać na pytania nawet te najbardziej męczące z perspektywy rodzica. Pokażemy tym samym swoje zaangażowanie. Spróbujmy też dowiedzieć się czym Dziecko interesuje się najbardziej, czy jest to gra w piłkę nożną a może zabawa lalkami barbie. Spróbujmy choć na chwilę włączyć się w tę zabawę a z pewnością Dziecko to doceni. Wspólne odrabianie prac domowych to pokazanie Dziecku, wsparcia, którego ono często potrzebuje, szczególnie jeżeli nie do końca radzi sobie z konkretnym zagadnieniem poruszanym w szkole. Znajdźmy czas na niedzielny spacer lub zabawę ze zwierzątkiem domowym. To czas na budowanie relacji, chwilę beztroski i zaufania.

Jak budować pozytywne relacje z Dzieckiem?

Budowanie pozytywnych relacji z Dzieckiem jest niezwykle ważne. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, a niektóre z nich obejmują spędzanie wspólnego czasu, bycie zaangażowanym w życie naszego Dziecka, słuchanie go i okazywanie mu miłości oraz uwagi. Dodatkowo ważne jest, aby być dobrym wzorem do naśladowania dla swojego Dziecka oraz wyznaczać granice i oczekiwania. Robiąc te rzeczy, możesz stworzyć silną, pozytywną więź z Dzieckiem, która będzie trwała przez całe życie. Starajmy się przede wszystkim aby pokazać swojemu Dziecku, że nie jest przeszkodą w życiu a ważną częścią rodzinnego systemu.