Od kiedy czytać dziecku?

Czytane przez rodziców bajki na dobranoc to zdecydowanie jedne z milszych wspomnień z dzieciństwa. Wiele matek, które mają już małe dzieci lub nawet te, które dopiero są w ciąży, zastanawiają się jak szybko rozpocząć rytuał wieczornego czytania bajek. Odpowiedź jest bardzo prosta – im wcześniej, tym lepiej. Wiele badań dowiodło, że dziecko już w łonie matki słyszy i rozpoznaje jej głos, dlatego warto dziecku czytać, nawet już wtedy, gdy się urodzi. Od wieku niemowlęcego warto czytać i przyzwyczajać dziecko do książek. W ten sposób można kształtować jego literacki gust. Z czytania płynie również wiele innych korzyści. Jakich? Sprawdź od kiedy czytać dziecku?

Dlaczego warto czytać książki od najmłodszych lat?

  • Dzięki czytaniu mózg dziecka lepiej się rozwija – zanim maluch zdąży nauczyć się mówić, stara się zrozumieć naszą mowę. Jedynym sposobem na to, żeby to zadanie mu ułatwić, jest mówienie do niego, czytanie mu. Im więcej dziecko słyszy i im częściej się do niego mówi, tym szybciej radzi sobie z rozszyfrowaniem mowy. Nie wiele osób wie, że szczególną rolę w rozwoju dzieci spełniają wiersze. Ich rytm powoduje naśladowanie ich tępa, często maluchy poruszają się w rytm słyszanej rymowanki, radośnie podskakując. Tego typu doświadczenia mają bardzo pozytywny wpływ na koordynację słuchowo-ruchową, rozwój zmysłów, a nawet rozwój układu nerwowego. Od kiedy czytać dziecku? Jak najwcześniej!
  • Te dzieci, którym dorośli czytają już od wieku niemowlęcego, zaczynają szybciej mówić. Od samego początku dziecko stara się uczyć słów, wyłapywać ich znaczenie, stykanie się nie tylko z językiem potocznym, ale także z językiem literackim, które znacznie różnią się od siebie rytmem i melodią, w przyszłości będzie łatwiej obcowało z obiema formami. Powinniśmy więc jak najczęściej czytać dziecku
  • Dzieci, którym rodzice od małego dużo czytają, posiadają znacznie większy zasób słownictwa, nie mają problemu z koncentracją oraz zadziwiają otoczenie elokwencją. Czytając swojemu Dziecku tę samą książkę wiele razy, ułatwiasz mu zapamiętywanie pojedynczych słów, a nawet całych zdań. Dzięki temu uczy się ono koncentrować na jednej rzeczy oraz zapamiętywać fakty, co zdecydowanie ułatwi mu życie, gdy pójdzie do przedszkola a później szkoły.
  • Rytuał codziennego czytania Dziecku pozwoli nawiązać Ci niezwykłą więź ze swoją pociechą. Dziecko, któremu codziennie się czyta, czuje się ważne i kochane, wie, że dla rodzica jest najważniejsze, dlatego ten codziennie mimo własnych obowiązków obejmuje go wieczorem i poświęca swój czas na uprzyjemnienie go dziecku. Gdy masz do czynienia z niemowlęciem, powinieneś wybierać książki, które mają dużo obrazków. Dzięki temu maluch będzie aktywniej słuchał i łatwiej przyciągniesz jego uwagę.
  • Dzięki codziennemu czytaniu Twoje dziecko stanie się dużo bardziej wrażliwe. Każda książka to historia jakiegoś bohatera, przezywając z nim smutki i radości, lepiej będzie w stanie w przyszłości zrozumieć własne uczucia. Dzięki temu zyskuje wiedzę na temat życia, różnych sytuacji w nim, to pozwoli mu zdobyć umiejętność odnajdywania wyjścia z każdego problemu, pozwoli na nieszablonowe myślenie i kreatywność. Pozwoli odnaleźć odpowiednie wartości, których trzeba trzymać się w życiu, ukształtuje wewnętrzny kompas moralny.

Bajki nie tylko na dobranoc – Od kiedy czytać dziecku?

Wiele maluchów, wieczorem, gdy tylko usłyszą głos ukochano rodzica i kilka linijek ulubionej bajki natychmiast zasypia. Dlatego rytuał wieczornego czytania Dziecku  to może być za mało. Uczenie dziecka obcowania z książką nie tylko wieczorami ale także w ciągu dnia, będzie miało bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój. W ciągu dnia możesz swoją pociechę po prostu wziąć na kolana i czytać mu pokazując obrazki, pozwalając aktywnie uczestniczyć w całym procesie, czytać możesz mu tez w wannie, podczas kąpieli, na kanapie lub w podróży. Warto wypracowywać w nim takie nawyki.

Czytanie a przedszkole

Przedszkole w Swarzędzu stara się uczyć dzieci czytać, tak aby idąc do zerówki czy szkoły miały ułatwione zadanie. Dzieci umiejące czytać lub te, którym niewiele brakuje do tej umiejętności, chętniej są przyjmowane do takich placówek, warto również dlatego uczyć dziecko czytać.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: