Dla każdej matki, naturalną rzeczą jest troska o normalny rozwój i chęć zapewnienia dziecku najlepszego startu. Jednym z obszarów, które mogą wymagać uwagi od rodziców, są małe umiejętności motoryczne dziecka. Można je rozwinąć poprzez proste działania, takie jak zabawy w klaskanie i inne interaktywne ruchowe zabawy na linii rodzic-dziecko. Te czynności pomagają dziecku nauczyć się podstawowych umiejętności, rozwijających sprawność dłoni i palców. 

Czym jest motoryka mała u dziecka?

Drobne umiejętności motoryczne obejmują rozwijanie koordynacji mięśni dłoni i palców, które są niezbędne do wykonywania czynności wymagających precyzji, jak na przykład układanie klocków, czy też wycinanie, lub wiązanie sznurowadeł. Umiejętności te rozwijają się wraz z rozwojem dziecka, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć z nim jak najwięcej. Precyzja związana z motoryką małą wspomaga rozwój dziecka w różnych dziedzinach, od pisania i rysowania po zapinanie guzików i suwaków od bluzy. Podczas zabawy można pomóc dziecku ćwiczyć te umiejętności, dostarczając mu przedmiotów, które może chwytać, przenosić, lepić czy też ugniatać. Przykładami takich przedmiotów mogą być kredki, klocki, puzzle, plastelina, ciastolina, zabawkowe zwierzęta lub lalki – wszystkie one wymagają ruchów dłoni i palców, które pomogą dziecku nauczyć się lepiej je kontrolować. W ostatecznym rozrachunku umiejętności w zakresie drobnej motoryki zapewniają dziecku możliwość precyzyjnego posługiwania się rękami i palcami na różnych płaszczyznach podczas wykonywania zadań w domu lub w szkole.

Kiedy rozwija się motoryka mała?

Rozwój motoryki małej rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym i postępuje przez całe dzieciństwo. W okresie przedszkolnym dzieci uczą się doskonalić i wzmacniać swoje umiejętności w zakresie motoryki małej, wykonując coraz bardziej wymagające zadania, takie jak pisanie, rysowanie, manipulowanie przedmiotami i używanie narzędzi. To właśnie w tym wieku umiejętności te są najpierw rozwijane, a później wykorzystywane do wykonywania bardziej złożonych zadań. Z wiekiem dziecko uczy się lepiej koordynować ręce z oczami, a także wykonywać bardziej precyzyjne ruchy palcami. Poprzez ćwiczenia dzieci mogą rozwinąć siłę i zręczność potrzebną do wykonywania bardziej skomplikowanych czynności, takich jak używanie nożyczek lub cięcie nożem. Małe umiejętności motoryczne są niezbędne do codziennego funkcjonowania, a ich opanowanie jest ważną częścią dorastania.

Jak rozwijać motorykę małą u dziecka?

 Rozwijanie małej motoryki u dziecka jest ważną częścią jego rozwoju fizycznego i psychicznego. Ćwiczenia motoryki dłoni i palców są niezbędne dla rozwoju małej motoryki. Czynności takie jak ruchy rąk i palców, malowanie, rysowanie, wyklejanie lub zabawa klockami mogą pomóc dzieciom prawidłowo ćwiczyć koordynację ręka-oko i rozwijać mięśnie rąk. Ważne jest również, aby bawić się z dzieckiem, aby zachęcić je do korzystania z mięśni rąk. Granie w gry, które wymagają sprawności manualnej lub manipulowania przedmiotami, takie jak podnośniki lub puzzle, może pomóc rozwinąć te umiejętności. Dodatkowo czynności takie jak nawlekanie koralików lub guzików na sznurek mogą również ćwiczyć sprawność zarówno koordynacji jak i koncentracji. Zachęcanie dzieci do używania rąk poprzez wykonywanie prac ręcznych, rysowanie i inne czynności może zapewnić im niezbędną praktykę, aby nabrały pewności siebie w używaniu tych mięśni i ostatecznie opanowały pewne umiejętności.