Naukę kolorów i kształtów możemy rozpocząć już we wczesnym okresie dojrzewania naszych pociech. Edukacja Dzieci w tej kwestii zaczyna się już na długo przed pierwszym pójściem do szkoły. W dużej mierze to od rodzica zależy, kiedy i w jaki sposób maluch zacznie postrzegać otaczający go świat. Poznawanie elementów otoczenia sprawia niemowlętom dużo radości, dzięki czemu stopniowo sam wprowadza się w ten świat różnorodnych barw i kształtów.

W jakim etapie Dziecko zaczyna rozpoznawać kolory?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektóre Dzieci są w stanie rozpoznawać kolory już w wieku jednego roku, podczas gdy inne nie są w stanie tego zrobić do trzeciego lub czwartego roku życia. Na początku Dziecko rozpoznaje tylko kontrastowe barwy bieli i czerni. Dopiero w późniejszym etapie zaczyna rozpoznawać kolejne odcienie barw. Półroczne Dziecko zaczyna już rozpoznawać kształty, a także rozmiar przedmiotów. Właśnie ten etap jest idealny, aby rodzice zaopatrzyli się w różnobarwne książki oraz zabawki pomagające w nauce kolorów. Dziecko zaczyna widzieć, jak dorosły mniej więcej w okresie jego pierwszych urodzin, wtedy Dziecko nabiera większej ciekawości i zaczyna widzieć świat, jak osoba dorosła. Jak wiadomo, wzrok jest zmysłem, który rozwija się najwolniej, dlatego ważne, żeby pomagać Dziecku w poznawaniu tego świata. Należy uważać, aby nie przytłoczyć Malca tym bogactwem kształtów i barw, ponieważ możemy doprowadzić do przesadnej stymulacji Dziecka i tym samym mu zaszkodzić.

W jaki sposób nauczyć Dziecko odróżniać kształty?

Nie ma określonego momentu, w którym powinniśmy rozpocząć naukę barw i kształtów. Nie powinniśmy bardzo napierać na Dziecko w kwestii nauki, a postawić bardziej na naukę przez zabawę, która w naturalny sposób pobudza w Maluchu ciekawość świata i daje najlepsze rezultaty. Nauka kształtów u każdego Dziecka przebiega w inny sposób, jedno szybciej przyswoi tę wiedzę, a drugie w późniejszym okresie, nie należy jednak poganiać Dziecka i wywoływać na nim niepotrzebnej presji. Chętnie przybliżymy wam kilka sposobów na naukę kształtów i barw z Dziećmi:

  • Pierwszym i dość oczywistym sposobem, będzie zakup klocków w różnych kształtach i kolorach, które Dziecko ma za zadanie dopasować i nazwać.
  • Ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu i przy okazji naukę może być wspólne pieczenie ciasteczek, o wyznaczonych kształtach. Następnie można udekorować wypieki odpowiednimi dla nich kolorami.
  • Szukanie i nazywanie przedmiotów w różnego rodzaju książkach oraz w życiu codziennym, też może być łatwym i przyjemnym sposobem, który możemy wykorzystać niemal w każdym miejscu.
  • Możemy też spróbować przekonać malca do lepienia różnego rodzaju kształtów z plasteliny lub malowania ich za pomocą farbek.

Nauka barw i kształtów to jedna z naturalnych części codziennego życia. Dobrym sposobem będzie rozpoczęcie nauki od tych najprostszych i podstawowych kształtów, takich jak: koło, kwadrat czy gwiazdka, w wyrazistych podstawowych kolorach. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy zmuszać Dziecka do żadnej z tych czynności i jeżeli nie ma na to ochoty, po prostu odpuścić.

Dlaczego kolory i kształty są ważne w rozwoju Dziecka?

Kolory i kształty są ważne w rozwoju Dziecka, ponieważ pomagają mu poznawać otaczający go świat. Dziecko może poznawać barwy, patrząc na różne przedmioty i widząc, jakiego są koloru, a kształty może poznawać, patrząc na różne przedmioty i widząc, jakiego są kształtu. Dziecko najintensywniej uczy się w momencie, w którym kształtuje się jego umiejętność mówienia. Poznanie poszczególnych nazw i kolorów jest istotne w życiu Dziecka do sprawniejszego opisu rzeczywistości oraz własnych potrzeb. Nauka ta jest również przydatna w późniejszym etapie rozwoju, kiedy nasz Malec zaczyna uczyć się pisać, czytać lub liczyć. W trakcie nauki określania wokół siebie kształtów i kolorów Dziecko nabiera umiejętności orientacji przestrzennej oraz uczy się spostrzegawczości.