Jak edukacja przedszkolna wpływa na rozwój dziecka i czy ma ona realny wpływ na jego dorosłe życie?

Życie każdego człowieka przebiega w bardzo podobny sposób. Dzieciństwo i etap dorastania przygotowują nas do dorosłego życia, w którym musimy stawiać czoła wielu problemom życia codziennego i radzić sobie z podstawowymi rzeczami. Nie każdemu jednak udaje się podołać zadaniu i zdarza się, że nawet dorośli ludzie są bardzo nieporadni i ciągle potrzebują jakiejś pomocy w sprawach, które dla wielu wydają się oczywiste. A zatem co zrobić, aby nasze dzieci wyrosły na zaradnych i porządnych ludzi?

Zadbaj o rozwój swojego dziecka od najmłodszych lat – Jak edukacja przedszkolna wpływa na rozwój dziecka

Naukowcy są zgodni co do tego, że ludzie najłatwiej i najszybciej przyswajają wiedzę w wieku przedszkolnym. Dlaczego tak jest? Jedna z teorii jest taka, że maluchy nie komplikują sobie życia tak, jak dorośli głębszymi przemyśleniami. Z tego powodu, kiedy przekazywane są im jakieś informacje, nie zastanawiają się oni nad ich sensem, tylko po prostu uznają je za twarde, niepodważalne fakty. Bo przecież to dorośli są autorytetem dla najmłodszych.

Kolejnym argumentem popierającym fakt, że dzieci szybciej się uczą, jest to, że właśnie w tym okresie organizm człowieka najintensywniej się rozwija, działają na niego wszystkie bodźce. Przyjmują informacje nie tylko za pomocą słuchu, ale także zapachu, wzroku, dotyku.

Prawdą jest również to, że aktualny szkolny system edukacji jest bardzo przestarzały i niedostosowany do obecnych potrzeb. Młodzież męczona jest pisemnymi zadaniami, kartkówkami i innym testami. Robią to, bo tego się od nich wymaga. Nie sprawia im to zbyt dużej przyjemności, a wiedza, którą przyswajają, szybko się ulatnia. Inaczej jest w przypadku przedszkoli, gdzie główną metodą nauki jest zabawa. Dzieci dzięki interakcji ze światem zewnętrznym z przyjemnością przyswajają nowe umiejętności. Dziecięca nauka w dużej mierze opiera się właśnie na zabawkach, które oprócz frajdy mogą w bardzo szybki sposób rozwinąć myślenie dzieci. Te wszystkie potrzeby w pełni zapewnia między innymi nastawione na rozwój przedszkole w Swarzędzu – Słoniki, które z chęcią przyjmie nowe pociechy pod swoją rękę.

Jak odnaleźć mocne strony dziecka?

Wielu ludzi odkrywa, że jest w czymś dobra stosunkowo późno. Jest to spowodowane tym, że nie mieli oni do czynienia z takowymi doświadczeniami nigdy wcześniej. Wiek dziecięcy jest idealny do poznawania swoich pasji, które mogą ukierunkować ich całe życie na właściwy tor. Ważne jest przecież, aby ludzie robili to, co kochają. Dzięki temu dorosłość będzie przyjemnością, a nie walką o przetrwanie, a tego chyba właśnie chcemy. Z tego powodu pokazujmy swoim dzieciom świat z jak największej ilości perspektyw, pokazujmy przeróżne rzeczy i tłumaczmy im, jak działa świat. Dzięki temu z pewnością znajdą one coś, co ich naprawdę interesuje.

A jak w ogóle wygląda edukacja przedszkolna?

Rodzice posyłają swoje dzieci do przedszkoli już od najmłodszych lat. Nie wynika to z tego, że nie mają oni czasu na zajęcie się nimi. Jest to świadomy wybór, który ma na celu wielopłaszczyznowe rozwinięcie swojego dziecka. Jak konkretnie przedszkole wpływa na rozwój dzieci i jak edukacja przedszkolna wpływa na rozwój dziecka? Oto kilka najważniejszych zalet, jakimi są:

  • poznawanie swoich rówieśników,
  • nauka rozmowy i rozwiązywania konfliktów,
  • radzenie sobie z problemami życia codziennego,
  • kształtowanie zainteresowań,
  • dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych,
  • poszanowanie innych osób i rzeczy,
  • rozwój w kierunku plastycznym, muzycznym oraz edukacyjnym.

Jeśli już wiesz Jak edukacja przedszkolna wpływa na rozwój dziecka to zapraszamy do zapisów. Dalej się zastanawiasz, czy zapisać swoje dziecko do przedszkola? Nabór do Słoniki przedszkole Swarzędz jest nadal aktualny, dlatego nie zwlekaj i pozwól swojemu dziecku rozwijać się w jak najlepszych warunkach.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: